levy_banner

2. Prosinec, 2011

Jubilejní desátá výstava betlémů

img_4493Od 3. prosince do 6. ledna 2012 bude v našem muzeu probíhat již jubilejní desátá výstava betlémů. Tato výstava bude návštěvníkům přístupna každý den včetně pondělí od 9.00 do 16.00, výstavu doplní vyšívané gobelíny Dany Mihálikové. V naší fotogalerii již nyní naleznete z této výstavy několik fotografií. Partnerem akce je TM ELITEX, s. r. o. Lomnice n. Pop.

Lomnicko je tradiční betlémářskou oblastí, a tak není divu, že již po desáté se ve výstavních prostorách místního muzea koná každoroční přehlídka, ať už historických, či současných výrobků především podkrkonošských řezbářů. Tradičně nechybí ani zástupci jiných regionů, v minulosti např. z oblasti Orlických hor, Hradecka a své ovoce přinesla i několikaletá plodná spolupráce se Spolkem českých betlémářů.Avizovanou výstavu mohou návštěvníci zhlédnout od soboty 3. prosince v rámci Mikulášských slavností konaných na Husově náměstí od 9 do 18 hodin. Prezentaci betlémů mohou využít především rodiče s dětmi, a to nejen k prohlídce, ale i k ohřátí se u teplého čaje nebo k dalšímu drobnému občerstvení v muzejní kavárně.

Co všechno můžete na vánoční výstavě v lomnickém muzeu spatřit? K vidění budou asi tři desítky betlémů vyrobené zručnými tvůrci z různých materiálů a velikostí. Například z lipového dřeva, perníku, taveného taženého skla, z moduritu, z tvrzeného papíru, keramiky, kovu, překližkové a další.

Hlavní dominantu budou tvořit dva kostelní betlémy, první řezbáře pana Františka Ulrycha z Čisté u Horek a druhý rovenského faráře pana Josefa Kocmana. Velikost jednotlivých figur těchto rozměrných prací dosahuje až půl metru. Premiéry se dočká zcela nový „Lomnický betlém“ obsahující modely významných stavebních objektů našeho města, jako je např. radnice, zámek, Hrubý dům, kostel, zvonice, Tichánkova rozhledna na Táboře atd. Autorem tohoto netradičního díla je pan Buchart z Jičína. Po letech bude opět vystaven historický betlém tvůrce pana Hraby, jenž byl dlouholetým zdejším kostelníkem a hrobníkem. Rodinný klenot, jehož nejstarší části jsou z 90. let 19. století, letos lomnickému muzeu věnovala paní Sýkorová z městské části Nové Město v Lomnici nad Popelkou. Tři a půl metru dlouhý betlém v současné době prochází restaurováním tak, aby mohl být na vánoční výstavě předveden v celé své kráse. Ke kuriozitám se jistě zařadí malý betlémek vytvořený z dětské kamenné stavebnice firmy Richter, přes sto let staré hračky, z období Rakousko – uherské monarchie. Chybět nebudou ani různé typy papírových betlémů.

Výstavu zpestří nově restaurované historické obrazy a plastiky s náboženskými motivy. Samostatnou kapitolu budou tvořit vyšívané gobelíny paní Dany Mihálikové z Lomnice nad Popelkou především s vánočními motivy.

Návštěvníci si podobně jako v minulosti budou moci i letos zakoupit drobné suvenýry s vánoční a novoroční tematikou, ať už pohlednice nebo vystřihovací a skleněné betlémky, kalendáře, obrázky z paličkované krajky, kované zvonky, zdobené perníčky, vánoční dekorace a výzdobu například z dílny „stružineckých tvořilek“, které se mohou stát i vhodným vánočním dárkem.

Otevírací doba včetně svátků bude upřesněna na plakátech a v městském rozhlase. Výstava potrvá do 6. ledna a jako každý rok ji v tento den v 18 hodin zakončí „Tříkrálový koncert“ jičínského souboru Fidle. Pracovníci muzea velmi ocení zapůjčení jakýchkoliv betlémů ze soukromých sbírek, které by tak po dobu konání akce přispěly k obohacení vánoční výstavy. Přijďte se k nám vánočně naladit a inspirovat.

Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel muzea

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat