levy_banner

14. Duben, 2012

Pozvání do nových stálých expozic lomnického muzea

Přijměte pozvání od nás, pracovníků muzea, na prohlídku nových stálých expozic (Historie a tradice sportu na Lomnicku a Expozice loveckých trofejí), které jsou v naší instituci od minulého roku k vidění. Těíme se na Vaši návštěvu.

Fotografie sportovní expozice.

Fotografie lovecká expozice.

 

Expozice historie a tradice sportu na Lomnicku byla slavnostně otevřena předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem 17. června 2011 k 60. výročí otevření místního letního stadionu, který je největší v bývalém okrese Semily. Rodila se v průběhu pěti let a rozhodující podíl na vzniku má její kurátor pan Stanislav Dlouhý, dlouholetý lyžařský činovník. Je výsledkem mnoha sportovních nadšenců, kterým se podařilo shromáždit a uchovat řadu cenných trofejí a archiválií, za což jim patří velký dík. Expozice tohoto typu v místním muzeu dlouhodobě chyběla a byla víceméně nutností – vždyť z malého Lomnicka pochází neuvěřitelných 12 olympioniků. Skládá se ze čtyř místností doplněných 18 textilními panely s historickými fotografiemi a textem, a  stejným počtem částečně osvětlených prosklených vitrín.

     Oficielní historie lomnického sportu začíná rokem 1870, kdy byla založena „Tělocvičná jednota Sokol v Lomnici v Jičínsku“, ze které v průběhu let vzešly různé sportovní kluby, např. basketbal, hokej, fotbal, tenis atd. Zastoupení má v expozici i horolezectví, turistika, šachy, bezmotorové létání, automobilový sport atd. Nechybí ani popis okolností vzniku a technicko-stavebního vývoje letního a zimního stadionu i lyžařského areálu a také výčet lomnických firem, které se v minulosti zaobíraly výrobou lyží a saní.

     Nejvýznamnějšími vystavenými exponáty jsou bezesporu zlatá olympijská medaile z Londýna v roce 1948 a stříbrná z Helsinek v roce 1952 gymnastky paní Boženy Krejcarové – Srncové. Dále zlatá medaile Karla Kodejšky – Mistra světa v letech na lyžích v rakouském Kulmu v roce 1975, bronzová medaile ze Závodu míru v roce 1968 pana Jaroslava Kvapila, zlatá medaile z Mistrovství republiky v Závodu sdruženém v roce 1992 pana Františka Máky a zlatá medaile Mistrovství republiky lomnického družstva v korespondenčním šachu v sezóně 1980 – 81. Zajímavostí je, že za šestitisícovou Lomnicí nad Popelkou se umístila Bratislava, třetí Brno a až čtvrtá Praha.

     Výjimečné je také ocenění prezidenta tehdejší Jugoslávie z roku 1989 bývalému reprezentantovi v letech na lyžích a dlouholetému trenérovi panu Zdeňku Remzovi – zlatá medaile „Za zásluhy o rozvoj sportu“. Dále „Cena fair play“ udělená automobilovému závodníkovi do vrchu panu Petru Doležalovi a do třetice cena JUDr. Václava Jíry „Za celoživotní zásluhu o rozvoj fotbalu“ věnovaná Českomoravským fotbalovým svazem panu Miroslavu Holanovi.

     K největším kuriozitám se řadí ukázky nejstarších lyží používaných na Lomnicku, historických bruslí ze 30. let 19. století, produkce různých typů saní vyráběných místními firmami, dvoumístný závodní bob s volantem, kompletní sokolské kroje, původní lyžařské oblečení a nově renovovaný věrný model staré lomnické Sokolovny.

     Pracovníci muzea věří, že tato stálá expozice přispěje ke zmapování a lepšímu poznání historie a tradice sportu v našem městě a okolí. Doufáme, že se stane i vhodnou inspirací a alternativou pro děti a mládež v podobě trávení jejich volného času a sport jako takový se jim tak stane nedílnou součástí jejich života.

 

Lovecká expozice 

Neděle 2. října 2011 byla pro pracovníky lomnického muzea dnem svátečním. Je milé otevírat jakoukoli výstavu. Je však dvojnásobnou radostí zpřístupnit zcela novou stálou expozici; v tomto případě se jednalo o lovecké trofeje z unikátní celoživotní sbírky pana Oldřicha Horáka, lesníka v. v. ze Žďáru u Kumburku, pocházející z celého světa. Kromě České republiky např. z Polska, z africké Namíbie, Aljašky, Mongolska, Rumunska, Kanady atd. Z vystavených kusů jmenujme alespoň různé druhy srnců, jelenů, daňků, muflonů, prasata divoká, dále siky japonské, losy americké či aljašské, buvolce stepní, antilopy skákavé, kudy velké, pakoně běloocasé atd. Samostatnou kapitolu tvoří vystavené kůže z medvěda, lišky, prasete a jezevce, a kompletní vycpaná hlava zubra. Část prostor byla věnována instalaci stylizovaného dobově zařízeného loveckého pokoje s nábytkem z paroží, vykládanou a vyřezávanou truhlou a příborníkem se zvířecími motivy. Z obrazů jsou po stěnách rozvěšeny jednak Riedingerovy rytiny z 18. století se zvířecími anomáliemi a portrét pana Oldřicha Horáka od místního výtvarníka Daniela Jiřičky – Geremuse.

     Za účasti osmi desítek přátel myslivosti úvodním slovem akci zahájil jeden z největších znalců dané problematiky pan Josef Tesař z Turnova. V kulturní části vystoupil lovecký kvartet „Trubači z Valdštejna“, v jehož podání nejprve zazněly slavnostní fanfáry na venkovním schodišti Hrubého domu, a poté přímo v expozici. Následovalo oficielní předání darovací listiny, kterou muzeum získává celou sbírkovou kolekci mimořádné hodnoty čítající cca 900 kusů. Na závěr se posluchači dočkali malého překvapení v podobě hry na harmoniku a zpěvu hudebního skladatele a dirigenta pana Jaroslav Krčka, v jehož podání zaznělo několik písní s mysliveckou tematikou.  Jak z daného počtu trofejí vyplývá, jedná se o největší prezentovanou sbírku v severovýchodních Čechách a minimálně jde, co do rozsahu, o čtvrté místo v celé republice – za zámkem Konopištěm, Oborou u Hluboké nad Vltavou a Úsovem na Moravě.

     Zcela novou stálou expozici návštěvníci najdou v nedávno rekonstruovaných půdních prostorách lomnického muzea na ploše téměř200 metrů čtverečních. Za původních majitelů textilních průmyslníků Šlechtů zde byla pod členitým, osm metrů vysokým trámovým barokního typu, barvírna a sušírna pláten a také ubytována část zaměstnanců. Do dnešní doby se dochovala pouze sušírna pláten ze začátku 19. století – jediná technická památka tohoto druhu v širokém regionu. Od 50. do 90. let 20. století zde měli půdní kóje nájemníci domu; v posledních dvou letech se zde uskutečnily čtyři krátkodobé výstavy obrazů a plastik. Prostory také po dobu rekonstrukce radnice sloužily jako obřadní síň. Náročná rekonstrukce probíhala postupně a s přestávkami plných dvanáct let a podílela se na ní s výraznou a rozhodující podporou města celá řada subjektů.

     Tvůrci expozice doufají, že rozšíření naší instituce o výše uvedenou sbírku, přiláká pozornost turistů směřujících do Lomnice nad Popelkou a stane se také vítaným příspěvkem k výuce a poznání myslivosti.

                                                                                     Jan Drahoňovský

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat