14. Duben, 2012

Výstava afrického umění „Na břehu řeky Zambezi“

V úterý 1. května v 10 hodin bude slavnostně zahájena výstava plastik, obrazů a fotografií afrických umělců ze sbírky galeristy a cestovatele Ing. Karla Pupíka. Úvodní slovo vernisáže pronese autor osobně, v kulturní části programu vystoupí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček.

Jak už sám název vypovídá, výstava nás zavede do krajů pro nás velmi exotických. Africká řeka Zambezi tvoří hranici mezi státy Zimbabwe a Zambie, odkud pochází výtvarné umění dosahující světového věhlasu a díla fenomenální sochařské komunity, z nichž některá budou na této výstavě představena. více fotografií

Výstava „Na břehu řeky Zambezi“ v muzeu potrvá do 3. června.

Karel Pupík věnuje téměř celý svůj podnikatelský život výtvarnému umění. V letech 1998 – 2008 založil a provozoval v Českém Krumlově tři galerie, pro renesanční prostory Sloupové síně zámku připravil více než 50 výstav. Spolupracoval s Polským kulturním institutem, Velvyslanectvím Litevské republiky v ČR i sdružením Lužických Srbů Domowina. Součástí jeho jihočeských aktivit byly též výstavy na zámku Červená Lhota. Má rád pojizerské výtvarníky Josefa Jíru, Jaroslava Klápště a Vladimíra Komárka, kterým uspořádal ještě za jejich života nejvýznamnější výtvarné přehlídky na jihu Čech. Téměř padesát let Karel Pupík také cestuje po celém světě. A právě z afrických cest v posledních letech pochází sbírka soch a obrazů pro lomnickou výstavu, která je už jeho osmou „africkou“ výstavou v Čechách.

S Lomnicí nad Popelkou spojuje K. Pupíka i román Jaroslava Rudiše (lomnického rodáka) „Grandhotel“. Jako radiokomunikační montér a technolog totiž zajišťoval údržbu částí tlumiče kmitů vysílače Ještěd ..

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich