8. Květen, 2012

Přednáška Libora Drahoňovského

Výjimečně ve středu 30. května od 17 hodin proběhne ve vstupní hale muzea další z řady cestopisných přednášek lomnického občana pana Libora Drahoňovského nazvaná „Toulky Třeboňskem„. Jako obvykle bude akce doplněna o autorovo průvodní slovo a promítání barevných fotografií. Vstupné dobrovolné.

Tentokrát se vydáme do jednoho z nejmalebnějších koutů jižních Čech. Třeboňsko a přilehlé Jindřichohradecko se pyšní lesnatou krajinou plnou rybníků a protkanou důmyslnou sítí kanálů, o nichž si povíme lecjaké zajímavosti, včetně historických údajů o jejich stavitelích Štěpánku Netolickém, Ruthardovi z Malešova a Jakubovi Krčínovi z Jelčan.

Navštívíme historicky významnou Třeboň, malebné městečko s renesančním zámkem, kde strávil poslední roky svého života mecenáš umění a kultury Petr Vok z Rožmberka – poslední potomek nejmocnějšího šlechtického rodu.

Rovněž Jindřichův Hradec patří k městům s mimořádně bohatou historií. Svého času druhé největší město vˇ“České zemi“ se stalo rezidencí pánů z Hradce. Ti po sobě zanechali rozsáhlý komplex zámeckých budov ve stylu renesance. Ve městě se dochovalo několik hodnotných kostelů i starobylých domů.

Okolí Třeboně i Jindřichova Hradce ukrývá spoustu půvabných míst, včetně vesniček s lidovou architekturou a krásných kostelíků. Skvostem zdejšího kraje je zámek Červená Lhota, jež se odráží ve vodách přilehlého rybníku.

Krajina v okolí Třeboně uchvátila i mnohé umělce a rovněž slavná Ema Destinová na březích zdejších rybníků s oblibou vysedávala s udicí v ruce.

Na závěr putování zamíříme ke Slavonicím, zapadlému pohraničnímu městečku. V minulosti tudy procházela stezka z Prahy do Vídně. Po jejím odklonění město ztratilo svůj dřívější význam, nikoliv však svoji krásu. Avšak renesanční měšťanské domy s nádhernými sgrafiti dodnes vzpomínají na jeho zašlou slávu.

Libor Drahoňovský

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain