1. Říjen, 2012

Přehled podzimních přednášek

Na podzimní měsíce roku 2012 pro Vás pracovníci lomnického muzea připravili řadu zajímavých tématicky odlišných přednášek. Můžete se těšit na PhDr. Evu Ulrychovu a Doc. PhDr. Vladimíra Koblížka, PhD. (přednášky zaměřené na dějiny a historii), Milušku Vaňkovou (léčitelství a bylinky) a na sérii cestopisných přednášek Pavla Chluma a Ing. Petra Kvardy, Libora Drahoňovského a JUDr. PhDr. Miroslava Stingla. (Více infromací viz zobrazit celý článek)

úterý 16. října od 17 hodin – archeoložka PhDr. Eva Ulrychová z Jičína- „Slované – naši bezprostřední předkové v Čechách 6.-12. století“ (hradiště, vesnice, keramika, mince, značky na nádobách, zpracování železa, obchod, způsob pohřbívání atd.). Přednáška s promítáním a ukázkami exponátů.

čtvrtek 25. října od 17 hodin –  historik Doc. PhDr. Vladimír Koblížek, PhD. z Hradce Králové, „Dějiny veršem psané“ – zamyšlení nad nejstarší česky psanou kronikou tak řečené Dalimila, kde je zachycena i nejstarší zmínka o našem městě. Přednáška s promítáním a knižními ukázkami.

pondělí 29. října od 17 hodin – bylinářka Miluška Vaňková z Ploužnice – „Zázračné bobule a pupeny, pupeny stromů a kůry a léčivé houby“. Přednáška doplněná o ukázky různých druhů bylin a jejich uplatnění v jídelníčku i léčbě.

čtvrtek 1. listopadu od 17 hodin – cestovatelé Ing. Petr Kvarda, Pavel Chlum z Košťálova. „Od Karibiku k Mayským pyramidám – Mexiko, Belize, Guatemala“. Přednáška s promítáním.

úterý 6.listopadu od 18 hodinEvoluce v krizi aneb co ukazují data současné vědy – 1. část – Problémy evoluce

čtvrtek 15. listopadu od 18 hodin- 2. část – Kam ukazují data současné vědy. Přednáší ThMgr. Martin Bukovský – kazatel sboru Jednoty bratrské v Novém Městě pod Smrkem a člen Týmu apoštolské služby Jednoty bratrské v ČR.

úterý 13. listopadu od 17 hodin – cestovatel Libor Drahoňovský z Lomnice nad Popelkou. „Srbsko versus Kosovo – vzájemní rivalové“. Přednáška s promítáním.

středa 21. listopadu od 17 hodin – známý cestovatel, etnograf a spisovatel JUDr. PhDr. Miroslav Stingl, „Dobrodružství na všech rovnoběžkách“. Přednáška s promítáním.

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde