levy_banner

21. Listopad, 2012

Jedenáctá výstava betlémů

Blíží se čas Vánoc, jejichž atmosféru už po staletí vedle lidových zvyků a koled neodmyslitelně dotvářejí také betlémy. A stalo se už tradicí, že právě betlémům je věnována poslední výstava roku v lomnickém muzeu. Letos tomu tak bude již po jedenácté.

Návštěvníci budou moci zhlédnout přibližně čtyři destíky exponátů různého stáří a provedení. Muzeum se každoročně snaží výstavní kolekci obměňovat a přicházet s něčím novým; letos tak budou středem pozornosti především papírové betlémy ze sbírek železnobrodského sběratele M. Tribučka. Chybět nebudou ani Spolkem českých betlémářů zapůjčené exponáty např. ručně malovaný orlickoústecký betlém Jaroslava Heraina, dále velký deskový kostelní betlém od neznámého autora z Českého ráje, a také kolekce manufakturně vyráběných českých dřevěných betlémů, jako nepř. Valašský betlém“ Karla Langera z roku 1943, „Soustružené jesličky“ od Víta Gruse, které vyrábělo Ústředí lidové a umělecké výroby v Praze od roku 1948. „Stolní betlém“ ze 60. let minulého století ad. Současnou produkci zastupují barevné figurky vyráběné firmou Detoa.

Na letošní výstavě budou po delší době k vidění i betlémy z muzejních fondů, které jsou jinak celoročně ukryty v depozitáři, např. Patočků „Lomnický betlém“ vyrobený v 70. letech z moduritu, polychromovaný „Betlém národů“ řezbáře Františka Mühla ad. Výstavu doplní kolekce novoročních přání, především grafických listů významných  českých autorů ze sbírek Petra Kábrta.

Výstava betlémů bude zakončena v sobotu 5. ledna  „Tříkrálovým koncertem“, v němž se od 17 hodin představí jičínský soubor „Fidle“.

                                                                        Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel muzea

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat