8. Duben, 2013

Výstava JAROSLAV KLÁPŠTĚ – výběr z celoživotního díla

Pracovníci lomnického muzea připraví pro své příznivce a všechny ctitele výtvarného umění zajímavou výstavu věnovanou k nedožitým 90. narozeninám předního českého malíře a grafika Jaroslava Klápště, který žil a tvořil v nedalekých Čikváskách u Semil.

Narodil se 7. srpna 1923 v Záhoří u Železného Brodu, školní léta však prožil ve vesničce Čikvásky, jež se mu stala životním středem jeho světa a domovem, v němž jsou ukryty kořeny tvorby a vazby modelující jeho umělecké nitro. Od roku 1945 studoval na Vysoké školy umělecko-průmyslové u profesorů F. Tichého a E. Filly, jejíchž lidská i umělecká velikost ovlivnila budoucího malíře a grafika na celý život. Od počátku své tvorby se důsledně věnoval malbě krajiny; tematika zátiší mu umožnila uplatnit vizi řádu a zákonitosti. J. Klápště nezapře fillovské kubistické poučení pro vnímání obyčejných věcí, které jej obklopovaly v jeho roubené chaloupce.

Kresba byla u něj základem a odrazovým můstkem ke grafice, s níž se dostal na samý okraj dokonalosti jak ve výtvarné, tak i obsahové rovině. Suché jehly, které vznikaly rovněž od počátku jeho výtvarné činnosti, navazují na grafickou linii F. Tichého, jdou ale dále ve své pravdivosti, v neustálém hledání smyslu lidského života a běhu světa. Dominujícím je zde motiv ženy, metamorfovaný do řady podob. Některé postavy žen jakoby dosahují až ke vzdáleným břehům mýtů, jiné jsou symbolickým obrazem traumat, rozervanosti a bolesti dnešní doby. Jeho tvorba často vypovídá o nesmyslnosti lidského ulpívání na materiálních věcech a principech; vyjadřuje obavu z bezuzdné chamtivosti, pýchy a sobectví.

Řada jeho výtvarných prací obohacuje mnohé galerie a soukromé umělecké sbírky, včetně lomnické galerie oblastních výtvarníků, kde je několik jeho obrazů vystaveno na předním čestném místě. V našem muzeu v průběhu let uskutečnil i několik společných, nebo také samostatných výstav. Letošní výstava je, bohužel, jeho první posmrtnou výstavou v Lomnici nad Popelkou, která tak skládá hold jednomu z největších českých výtvarníků 20. století a zároveň také čestnému, skromnému, ale i moudrému a vzdělanému člověku. Jaroslav Klápště zemřel 23. září 1999 a je pohřben na malém vesnickém hřbitůvku v milovaných Čikváskách.

Slavnostní vernisáž výstavy, která je nejvýznamnější kulturní akcí naší instituce letošní sezony, se uskuteční ve středu, tradičně 1. května od 10 hodin ve vstupní hale muzea. V kulturní části programu se představí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou. Akce by se neuskutečnila bez pomoci lomnického tiskaře a sběratele pana Petra Kábrta, který se též zhostí úvodního slova a za jehož všestrannou spolupráci mu pracovníci lomnického muzea touto cestou děkují. Srdečně zveme k návštěvě této mimořádné události všechny občany. Výstavu si můžete prohlédnout do 26. května.

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.