11. Květen, 2013

Profesor Žemlička opět v muzeu.

V sobotu 15. června od 17 hodin poctí svoji návštěvou lomnické muzeum významný český historik Prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc., který se specializuje na dějiny českého středověku. V prostorách naší instituce přednášel vzácný host již dvakrát, a to na téma „Přemyslovci versus Slavníkovci“ a „Přemysl Otakar II. – král na rozhraní věků“. Do třetice půjde o téma týkající se stěžejního našeho státního dokumentu. Přednáška bude nazvaná „Zlatá bula sicilská a její význam v našich dějinách“. Toto zajímavé téma bylo vybráno přednostně z důvodu jeho nedávného kulatého výročí v loňském roce.
Ve své vědecko-výzkumné činnosti se Prof. Žemlička zaměřuje na problematiku politické a společenské struktury českého státu za posledních Přemyslovců, dále středověkého osídlení a kolonizace.

Je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, a roku 2002 byl jmenován profesorem pro obor české dějiny. Od roku 1970 působí v Historickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím oddělení dějin středověku. Je autorem řady monografií, odborných statí a jednoho historického románu. Z bohaté knižní produkce jsou nejznámější tyto knižní tituly: ,,Století posledních Přemyslovců“, ,,Čechy v době knížecí´“, ,,Přemyslovci – jak žili, vládli a umírali“, ,,Počátky Čech královských´´ a ,,Přemyslovci. Budování českého státu“.

Srdečně zveme na tuto výjimečnou akci konanou v rámci historických přednášek především milovníky českých dějin. Vstupné je dobrovolné.

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich