levy_banner

19. Červen, 2013

Znovuotevření galerie oblastních výtvarníků

Letošní vernisáž v lomnickém muzeu v rámci hudebně – dramatického festivalu Lomnické kulturní léto bude ve znamení znovuotevření galerie oblastních výtvarníků, která byla poprvé veřejnosti zpřístupněna ke stému výročí založení instituce v roce 1991.

Po její rekonstrukci a rozšíření o prostory po bývalých nájemnících mají možnost návštěvníci zhlédnout nejen již v minulosti vystavená díla, ale také zcela nová plátna, která byla ukryta v depozitáři anebo nedávno získána do muzejních sbírek. Především se jedná o kolekci obrazů darovanou v loňském roce lomnickým rodákem panem profesorem Zdeňkem Johanem, dnes žijícím ve Francii. Velkorysý dar dvou desítek obrazů klasiků české malby z období první republiky je doplněn o několik obrazů z přelomu 50. – 60. let minulého století. Za všechny prezentované autory jmenujme alespoň K. Svolinského, B. Lacinu, M. Holého, J. Gruse, O. Moravce, J. Istlera, V. Koutského, P. Šimona atd. V původní části galerie se nacházejí díla např. trojhvězdí nejvýznamnějších autorů Pojizeří – Vl. Komárka, J. Jíry a J. Klápště, dále O. Oplta, V. Pokorného, O. Nalezinka. J. Kábrta, Fr. Patočky, Fr. Jiroudka, J. Salaby, R. Náhlovského, L. Bucka, V. Bergra, L. Kaplanové,  atd.

Samostatnou kapitolu galerie tvoří část, kde jsou ukázky sakrálního umění, ať už obrazů či plastik, které z větší části v nedávné době prošly rukama restaurátorů. Za pozornost jistě stojí i další tři nově otevřené a ve stejném podlaží umístěné samostatné expozice představující jednak „Panský pokoj“ – dobově zařízené prostory s ukázkami různých stylů mobiliáře a historických obrazů především portrétů, expozici věnovanou „Historii a tradici výroby Lomnických sucharů“ a do třetice se jedná o expozici nazvanou „Historie a tradice poutního místa a turistického cíle hory Tábor“.

Slavnostní zahájení otevření výše uvedených prostor proběhne v neděli 28. července od 10 hodin. Úvodní slovo pronese Prof. Bohumil Skalický, v kulturní části programu se představí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou.

Na snímku obraz akad. mal. Jiřího Salaby, „V podzimní zahradě“, 2013, olej na plátně

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat