19. Červen, 2013

Znovuotevření galerie oblastních výtvarníků

Letošní vernisáž v lomnickém muzeu v rámci hudebně – dramatického festivalu Lomnické kulturní léto bude ve znamení znovuotevření galerie oblastních výtvarníků, která byla poprvé veřejnosti zpřístupněna ke stému výročí založení instituce v roce 1991.

Po její rekonstrukci a rozšíření o prostory po bývalých nájemnících mají možnost návštěvníci zhlédnout nejen již v minulosti vystavená díla, ale také zcela nová plátna, která byla ukryta v depozitáři anebo nedávno získána do muzejních sbírek. Především se jedná o kolekci obrazů darovanou v loňském roce lomnickým rodákem panem profesorem Zdeňkem Johanem, dnes žijícím ve Francii. Velkorysý dar dvou desítek obrazů klasiků české malby z období první republiky je doplněn o několik obrazů z přelomu 50. – 60. let minulého století. Za všechny prezentované autory jmenujme alespoň K. Svolinského, B. Lacinu, M. Holého, J. Gruse, O. Moravce, J. Istlera, V. Koutského, P. Šimona atd. V původní části galerie se nacházejí díla např. trojhvězdí nejvýznamnějších autorů Pojizeří – Vl. Komárka, J. Jíry a J. Klápště, dále O. Oplta, V. Pokorného, O. Nalezinka. J. Kábrta, Fr. Patočky, Fr. Jiroudka, J. Salaby, R. Náhlovského, L. Bucka, V. Bergra, L. Kaplanové,  atd.

Samostatnou kapitolu galerie tvoří část, kde jsou ukázky sakrálního umění, ať už obrazů či plastik, které z větší části v nedávné době prošly rukama restaurátorů. Za pozornost jistě stojí i další tři nově otevřené a ve stejném podlaží umístěné samostatné expozice představující jednak „Panský pokoj“ – dobově zařízené prostory s ukázkami různých stylů mobiliáře a historických obrazů především portrétů, expozici věnovanou „Historii a tradici výroby Lomnických sucharů“ a do třetice se jedná o expozici nazvanou „Historie a tradice poutního místa a turistického cíle hory Tábor“.

Slavnostní zahájení otevření výše uvedených prostor proběhne v neděli 28. července od 10 hodin. Úvodní slovo pronese Prof. Bohumil Skalický, v kulturní části programu se představí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou.

Na snímku obraz akad. mal. Jiřího Salaby, „V podzimní zahradě“, 2013, olej na plátně

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain