30. Červenec, 2013

Drahé kameny a minerály opět zazáří v muzeu.

I v letošním roce návštěvníci lomnického muzea budou mít možnost po dobu měsíců srpna a září zhlédnout tradiční výstavu věnovanou drahým kamenům, doplněných ještě o minerály a zkameněliny. Tentokrát zájemci nahlédnou do části rozsáhlé sbírky lomnického sběratele pana Ladislava Krotila, který se v naší instituci prezentuje zcela poprvé a tomuto ušlechtilému koníčku se plně věnuje přes tři desítky let.
K vidění budou jak nálezy z našeho regionu, tak i z celých Čech a řady zahraničních lokalit, včetně pro většinu z nás exotických a nedostupných. Za všechna místa jmenujme např. Doubravice, Morcinov, Frýdštejn, Benešov u Semil, Rváčovský lom, Levín, Studenec (acháty a jaspisy), dále Dolní Bory na Moravě (turmalíny, křemeny na pegmatitech), Podbořansko, Rakovnicko, Plzeňsko (zkameněliny araukárií), Nová Paka (zkameněliny přesličky, psaronie, rašeliny s šiškami, které patří mezi unikátní nálezy).

Ze zahraničních lokalit, kde se nalézají acháty a které budou zastoupeny na výstavě, jmenujme alespoň Indii, Austrálii, Sinajský poloostrov, Irák, Botswanu, Maroko, Mexiko, Brazílii, Argentinu, z evropských zemí – Německo, Polsko, Maďarsko, Slovensko a další. Výjimečným exponátem bezesporu bude tzv. „crazy achát“, kterým se může pochlubit jen málokterý český sběratel.

Hostem letošní výstavy se stane brusič diamantů pan Patočka z Rovenska pod Troskami s ukázkami své práce, který nás zároveň zasvětí do historie a tradice jejich broušení. Ve své době se jednalo o jedno z mála míst v Čechách, kde se zpracovával tento vzácný minerál.

Výstavu vhodně doplní prodejní obrazy s tematikou krajiny Podkrkonoší a Českého ráje pana Jaroslava Homolky z Frýdku – Místku, jemuž se zdejší oblast stala velkým inspiračním zdrojem. Mezi kolekcí pláten bude řada i z místních vyhlášených kamenářských lokalit.

Každoroční samozřejmostí je komisní prodej jak samotných drahých kamenů a minerálů, tak i šperků, kamenářské literatury, pohlednic, ale i v premiéře videoprojekce filmů a ukázek barevných fotografií autora pana Nevrkly nazvané „Vyrobeno přírodou“.
Výše uvedenou výstavu si můžete prohlédnout od neděle 4. srpna až do 15. září, denně mimo pondělí vždy od 9 do 16 hodin. Těšíme se na vaši návštěvu.

autoři výstavy

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich