levy_banner

19. Listopad, 2013

BETLÉMY – 12. ročník tradiční vánoční výstavy

Podobně jako v uplynulých letech, tak i letošní rok bude výstavní sezóna v muzeu zakončena přehlídkou betlémů. Tradiční akce se v letošním roce koná již po dvanácté a podobně jako v minulých ročnících návštěvníci zhlédnou řadu zcela nových exponátů zapůjčených jak od Spolku českých betlémářů, tak od jednotlivých soukromých sběratelů z různých koutů naší vlasti.

Co do rozsahu počítáme v letošním roce s větším množstvím a to proto, že jsme získali nabídku 120 exponátů od sběratele pana Zdeňka Munzara z Pecky, jehož specialitou je realizace papírových betlémů různých autorů, které si přenáší do miniaturní podoby. Bezkonkurenčně nejmenším vystaveným betlémkem však bude dílko řezbáře pana Miroslava Havrdy ze Železného Brodu, jenž vytvořil Svatou rodinu zasazenou do skořápky vlašského ořechu. Pokud jde o použitý materiál, převládat budou práce z lipového dřeva, návštěvníci však uvidí i exponáty z perníku, taveného taženého skla, plastické masy a vlny.

K největším betlémům, které návštěvníci u nás v letošním roce uvidí, se řadí především tři a půl metru dlouhý klasický statický betlém autora pana Dvorského z Nové Paky, dále nedávno do muzea darovaný rozměrný kostelní betlém rodiny Jandových z Lomnice nad Popelkou, jenž na přelomu 30. – 40. letech minulého století zhotovil příslušník slavného betlémářského rodu Metelků Jaroslav, který se svého času do našeho města přiženil. K vidění bude i střední část původně velkého betlému z polychromovaného dřeva vyrobený v roce 1949 trojicí významných podkrkonošských betlémářů Františka Másla, Františka Ulrycha a J. Ulrycha. Zastoupeni budou i současní řezbáři – za všechny jmenujme především paní Jarmilu Haldovou z Orlických hor s jejími jesličkami z Hřebče. Především děti zaujme pohádkový betlém autora Vladimíra Pechara a určitou kuriozitou se jistě stane netradiční betlém paní Jitky Dubské z Hrádek zasazený do televizní skříňky na místo obrazovky.

Zahraniční betlémy zastoupí současná španělská výroba z poutního místa Santiaga de Compostela a betlém s indiánskými motivy ze sbírek paní Leichlové z Bakova nad Jizerou. Vedle dvou stálých mechanických (Junkův a Dlouhého) se do třetice představí zcela nový Novopacký autora Jaroslava Bucharta z Jičína. Kolegové z Krkonošského muzea ve Vrchlabí pro tuto příležitost zapůjčí kolekci historických skříňkových betlémů z jejich bohatého sbírkového fondu a chybět nebude několik exponátů z depozitáře naší instituce, které již řadu let nebyly na veřejnosti prezentovány.

Výstavu vhodně doplní prodej s vánoční tematikou, např. oblíbené perníčky, vánoční ozdoby, svícínky, adventní věnce, obrázky z paličkované krajky, pohlednice, vystřihovací betlémy a další tradiční zboží.

Výstavu betlémů si můžete prohlédnout od 30. 11. do 6. ledna. Přesnou otevírací dobu naleznete na plakátech. Akce bude zakončena, jako každoročně, Tříkrálových koncertem v podání jičínského souboru Fidle, a to v neděli 5. ledna od 17 hodin.

Přijďte do muzea načerpat vánoční atmosféru blížících se nejkrásnějších svátků v roce, ke kterým neodmyslitelně již několik staletí patří i kouzlo betlémů.

pracovníci lomnického muzea

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat