17. Únor, 2014

MRAKY NAD BARRANDOVEM

V pondělí 3. března navštíví lomnické muzeum známý reportér, spisovatel a publicista v jedné osobě pan Stanislav Motl z Prahy. Přednáška s promítáním nazvaná „Mraky nad Barrandovem“ se uskuteční ve vstupní hale muzea od 17 hodin. V úvodu bude promítnut krátký dokumentární film o našich protektorátních filmových hvězdách, které poznaly jak chutná sláva, byly obdivovány a hýčkány, ale pak přišel tvrdý pád a zatracení. Davy, které je předtím vynášely až do nebes, byly najednou plné nenávisti a zloby. Návštěvníci vyslechnou autentické vzpomínky a otevřená, většinou méně známá svědectví o hlavních aktérech slavné éry Barrandova – Lídy Baarové, Adiny Mandlové, Svatopluka Beneše, Raoula Schránila, Nataši Gollové, Zdeny Sulanové a dalších herců, režisérů, spisovatelů, novinářů. Druhá část přednášky proběhne formou otázek a odpovědí na vše, co souvisí s daným tématem.
Stanislav Motl (1952) vystudoval fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy a postupně se stal jedním z našich nejuznávanějších a nejoblíbenějších investigativních novinářů. Jeho životním tématem, kterému se začal věnovat už v časopisu Reflex a především pak v televizním pořadu „Na vlastní oči“, je holocaust a pátrání po nacistických zločincích. Jeho zásluhou se naše veřejnost dozvěděla o terezínském dozorci SS Antonu Mallothovi. Motlova tvorba ovšem zahrnuje daleko širší spektrum témat, od autentických zážitků válečného reportéra až k dobrodružným příběhům, prožitým při extrémních sportech. Nejlépe jej vystihují jeho vlastní slova: „Patřím mezi lidi, kteří žijí pro zážitky. Mnoho let jsem je hledal hlavně za hranicemi své země, v nejrůznějších světadílech, na mořích, ve velehorách, na pouštích, na sopkách. Podobně jako mnoho dalších takto „postižených“ lidí jsem se několikrát ocitl skoro až na dně – abych se pak najednou stal účastníkem prazvláštních událostí, které byly plné tajemství a odehrávaly se „mezi nebem a zemí“ … Kromě toho existuje v mém životě ještě jedna velká láska – Archivy … našel jsem v nich nejenom neuvěřitelně lidské příběhy a osudy, ale především v nich stále nacházím velké dobrodružství – srovnatelné s tím, které prožívám třeba na nějakých adrenalinových výpravách …“
Profesní zájem zavedl Stanislava Motla v minulosti i do našeho města, a to v souvislosti s tím, že zde žije pan Stanislav Buchar – jeden z největších znalců problematiky Sarajevského atentátu. Spolu také natočili dokumentární film na toto téma, který odvysílala Česká televize. Nyní mají lomničtí občané možnost osobně se seznámit s touto výjimečnou osobností prostřednictvím zajímavé přednášky. Srdečně zveme. Vstupné je 30,- Kč. Vzhledem k předpokládanému většímu zájmu doporučujeme si včas zajistit vstupenky v předprodeji v pokladně muzea.

Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel muzea

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich