levy_banner

18. Březen, 2014

Jak jsem běžel Vasův běh – přednáška RNDr. Zdeňka Mrkáčka

Bývalý lomnický občan, absolvent místní základní školy a lesnického odborného učiliště, neúnavný propagátor přírody České ráje a její ochrany RNDr. Zdeněk Mrkáček, se premiérově zúčastnil v neděli 2. 3. 2014 ve Švédsku Vasova běhu, který má délku úctyhodných 90 km. Jde o největší, nejstarší a nejslavnější závod tohoto typu na světě. V letošním roce se uskutečnil již 90. ročník, přičemž první ročník se běžel již v roce 1922.
Tento rok se postavilo na start 15 800 závodníků, a to z 34. zemí celého světa. Mezi nimi bylo 341 Čechů a s tímto číslem jsme údajně měli nejpočetnější zastoupení mimo skandinávské země. Slavný běžecký závod se koná na počest švédského krále Gustava Eriksona Vasy, který se proslavil tím, že se v roce 1520 postavil do čela povstání švédského lidu proti dánskému králi Kristiánovi II. Dánskému. Po dvou a půl letech trvající válce zvítězil a vybojoval tak pro Švédsko samostatnost. Vlastní závod probíhá na trase Sälen – Mora, po které se tehdy vraceli dva poslové – nejlepší lyžaři z Mory se svým budoucím králem právě do tohoto místa – cíle dnešního závodu.
Podobně, jak silný je historický příběh z 16. století, tak působivý a nesmírně emotivní je závod sám a atmosféra kolem něho. Pro Švédy je tento závod ještě něco více než státním svátkem a účast na něm berou jako věc osobní cti a prestiže. V jejich povědomí je zakořeněn fakt, že kdo z mužů nejel Vasův běh, zůstává nadále chlapcem…. Ve Švédsku se akci po všech stránkách věnuje mimořádná pozornost a také naše Česká televize i letos závod vysílala přímým přenosem.
Zdeněk Mrkáček závod při svém prvním startu úspěšně dokončil a vrátil se s nezapomenutelnými zážitky, se kterými se s návštěvníky podělí v rámci přednášky s promítáním v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou, a to v úterý 25. března od 17 hodin. Vstupné dobrovolné. Srdečně zveme všechny nejen sportovně založené. Budete mít možnost pana doktora Mrkáčka poznat z trochu jiného úhlu pohledu, a to nejenom jako známého ornitologa, ale také jako aktivního sportovce.

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat