11. Červen, 2014

ČESKÉ STOPY V SARAJEVSKÉM ATENTÁTU

Ve čtvrtek 3. července od 17 hodin se uskuteční další historická přednáška obsahem doplňující právě probíhající výstavu „Ozvěny 1. světové války“.

Se svým rozsahem znalostí se spoluobčanům představí pan Stanislav Buchar z Lomnice nad Popelkou, který se dlouhodobě zaobírá tematikou Sarajevského atentátu a všeho, co s ním souvisí. Jedná se o jednoho z největších znalců této zmíněné historické události světového významu u nás, jenž dlouhodobě spolupracuje i s Českou televizí na natáčení hraných dokumentárních filmů, jejichž společným jmenovatelem je atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Pan Buchar se podílel i na realizaci nynější probíhající výstavy v muzeu, a to především zápůjčkou fotografií, archivních materiálů a třírozměrných předmětů ze své sbírky, kterým dominují exponáty z pozůstalosti rodiny atentátníka Gavrila Principa z muzea v jeho rodné obce Obljaj z oblasti severozápadní Bosny, jenž bylo zničeno v devadesátých letech při vojenském konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pan Buchar se při své přednášce soustředí především na české stopy v atentátu, kterých je až zarážející množství. Přednáška bude doplněna o promítání diapozitivů. Vstupné je dobrovolné.

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde