20. Srpen, 2014

BLANKA BOHDANOVÁ – KRAJINY DUŠE

Blanka BohdanováPodzimní výstavní sezónu v lomnickém muzeu zahájí přehlídka výtvarných prací známé pražské filmové a divadelní herečky paní Blanky Bohdanové. Slavnostní vernisáž se uskuteční jako již tradičně v neděli 21. září, ale v neobvyklém čase, a to od 14 hodin. Úvodním slovem výstavu zahájí starosta města Vladimír Mastník, v kulturním programu vystoupí Lucie Vilimovská – kytara, zpěv. více fotografií
Blanka Bohdanová se narodila 4. března 1930 v Plzni. V sedmnácti letech odešla do Brna studovat herectví. Po absolvování JAMU nastoupila v roce 1951 do Východočeského divadla v Pardubicích, kde k jejím největším rolím patřily Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Máša, Manon Lescaut aj. Od roku 1957 hraje v Praze (1957 – 1960 Městská divadla pražská, 1960 – 1966 Divadlo E. F. Buriana). V roce 1966 přijala nabídku Národního divadla, ve kterém byla v angažmá čtyřicet čtyři let (Ellena v Schisgalově hře A co láska?, Kleopatra, Lady Macbeth, Rojasova Celestina, pacientka v Puigově Vabanku atd.). S první scénou se rozloučila benefičním představením Barevný život. Natočila mnoho televizních her a inscenací (Odcházeti s podzimem, Ryba ve čtyřech, Duše a dušičky, seriál Hotel Herbich a další) a také filmů (Velká samota, Čest a sláva, Poklad hraběte Chamaré, Neúplné zatmění aj.) Po roce 1968 byla její kariéra na několik let silně omezena.
Dnes hraje v Činoherním klubu v inscenaci F. Mitterera Moje strašidlo v partnerství se Stanislavem Zindulkou a v Divadle Viola v Coburnově hře The Gin Game s Josefem Somrem. Za roli Fonsie v této hře získala cenu Thálie, byla oceněna i za práci dabingovou a rozhlasovou.
Blanka Bohdanová je i činná po stránce spisovatelské. Vydala knížku Josífek z otcovy literární pozůstalosti, svou knihu Život jako v pavučince a poslední rekapitulaci jak osobního, tak společenského poznání od předválečného období až do současnosti – Život jako takový.
Od poloviny sedmdesátých let se věnuje olejomalbě a grafice. Vystavuje v Praze i po celé republice, také se účastnila zahraničních přehlídek ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Německu, Brazílii, Itálii, Japonsku a Polsku. Obsáhlou výstavu uspořádala v roce 2010 v síních Novoměstské radnice v Praze 1. O své malbě říká: „Svět mohl být jiný, než v jakém žijeme. Nemusel být třeba tak barevný, chudší na vůně i tvary. Máme velké štěstí a navíc dar fantazie. Přesto někdy tvary porušuji s vědomím relativity, ale světlo, které je přítomno, je přiznanou nadějí.“
V Lomnici nad Popelkou vystavuje autorka zcela poprvé a místní kulturní veřejnost se může těšit na její osobní účast v rámci slavnostního zahájení výstavy. Přijďte se zasnít a nahlédnout do světa fantazie. Akce potrvá až do 26. října.

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich