13. Listopad, 2014

BETLÉMY – 13. ročník

Detail jesliček z betléma autorů Františka Ulrycha, Františka Másla a Josefa Ulrycha z roku 1949Nezadržitelně se opět blíží čas Vánoc, jejichž atmosféru už po staletí vedle lidových zvyků a koled neodmyslitelně dotvářejí také betlémy. A stalo se už tradicí, že kouzlu a kráse betlémům je věnována poslední výstava roku v lomnickém muzeu. Letos tomu tak bude již po třinácté. Akce začíná v sobotu 29. listopadu od 9 hodin. více fotografií
Podobně jako v minulých letech se budou moci návštěvníci potěšit několika desítkami betlémů, ať už jde o betlémy historické nebo vyrobené v současnosti, a to z různých druhů materiálu. Ústředním výjimečným exponátem bude tentokrát ukázka tvorby známého řezbáře Podorlicka Bohumila Šilara z Lanškrouna, který své hlavní dílo v loňském roce prezentoval na přehlídce v Betlémské kapli v Praze. Nyní se s ním budou moci potěšit návštěvníci v lomnickém muzeu. Jedná se o velký mechanický betlém, řezaný do nejmenších detailů.

Zastoupena bude i další významná betlémářská oblast Čech – Třebechovice pod Orebem, a to konkrétně prací proslulého humoristy, kreslíře a řezbáře v jedné osobě pana Pavla Matušky, jehož betlém obsahuje pět desítek figurek světových osobností z různých oborů – kultury, vědy, politiky, pojaté s osobitou autorskou nadsázkou. Za všechny ztvárněné postavy jmenujme Einsteina, Gándhího, Chaplina, Lenina, Hitlera, Exupéryho, Monroe, de Gaulla, Churchila, Masaryka, Havla a další.

I v letošním roce naše instituce spolupracuje se Spolkem českých betlémářů, který zapůjčil ze svých sbírek kolekci betlémů, kterou budou mít opět v Lomnici premiéru, např. osobitá polychromovaná dřevořezba tzv. „Soví betlém“ od Jiřího Součka, dále keramický betlém ze Sardinie od Pauly Denaci, ze sicilské Syrakusy a z pálené keramiky z Provence. Naši produkci zastupuje dřevěný stavěcí exponát firmy Detoa Albrechtice. Výčet doplňuje ukázka tvorby významného náchodského řezbáře Zdeňka Farského, konkrétně se jedná o lazurované dřevořezby „Klanění králů“ a Klanění pastýřů“. Všechna tato uvedená díla jsou současnými pracemi.

Vedle nejvíce rozšířeného materiálu lipového dřeva v surovém nebo polychromovaném stavu budou k vidění betlémy z dalších surovin – skla, papírmasche, tvrzeného papíru, moduritu, perníku, vlny atd.

Mimořádně první den, v sobotu 29. listopadu, od 9 hodin se v muzeu otevře dílnička pro děti i dospělé, kde si může každý svůj perníček zkusit ozdobit a odnést jako suvenýr domů. Stane se tak pod odborným vedením zkušené cukrářky a perníkářky paní Evy Lámrové z Lázní Bělohrad. K dispozici bude též i prodej nejen perníčků, ale i čerstvých zákusků, a to nejen ke kávě v muzejní kavárně.

Podobně jako každý rok si mohou zájemci z řad návštěvníků také nějaký vánoční dárek včetně dřevěných betlémů zakoupit. V letošním roce především z bohaté produkce firmy Amadea, s.r.o. Jistě milým překvapením se stane zbrusu nový betlémek s motivem lomnické radnice ve dvojí velikosti a dvojím barevném provedení. V nabídce je připravena též celá řada různých typů papírových vystřihovacích betlémů a pohledů s vánoční tematikou.

Výstavu si budete moci prohlédnout až do úterý 6. ledna 2015, kterou v 18 hodin zakončí tradiční Tříkrálový koncert jičínského souboru Fidle. Pracovníci městského muzea srdečně zvou jak na samotnou výstavu, tak i na koncert širokou veřejnost.

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde