14. Prosinec, 2014

Pozvání na probíhající výstavu betlémů

Výstava - vstupní halaNa našich webových stránkách jsme se již zmínili o 13. ročníku této výstavy a zároveň i o kolekci dlouhodobě nasmlouvaných betlémů na letošní již 13. ročník muzejní výstavy. Jako každoročně se nám ke konci roku dodatečně přihlásili další soukromí majitelé těchto zajímavých exponátů, které se muzeu podařilo krátkodobě zapůjčit a jsou tak v tomto roce vystavené i pro veřejnost. více fotografií zdeVždy se snažíme soustředit nejméně polovinu zcela nových betlémů a zároveň, aby v čele výstavy bylo prezentováno ústřední dílo – pokud možno svým rozsahem největší. V letošním roce se podařilo získat zápůjčku velkého oltářního betlému z kostela sv. Prokopa v Nové Vsi nad Popelkou, který před sto lety vytvořil neznámý řezbář ze Semil. Obsahuje až třicet centimetrů vysoké polychromované figury a je v lomnickém muzeu vystaven zcela poprvé. Ze stejné oblasti mohou návštěvníci obdivovat i tzv. „Novoveský betlém“ autora Josefa Pánka s ukázkami místní lidové architektury a modelem kostela sv. Prokopa.
Mezi vystavené historické betlémy se také řadí dílo řezbáře Jaroslava Zajíce, který žil v našem městě v části zvané „Račana“ a vytvořil řadu betlémů vyznačujících se tím, že jsou koncipovány do hradních zřícenin. Jeho asi největší dílo mohou milovníci betlémů zhlédnout v místním Husově sboru.

Zhruba ve stejném období, tzn. přibližně v roce 1940, vytvořil František Kohl z Lomnice nad Popelkou rodinný betlém skládající se z figurek z tvrzeného papíru a jím vlastnoručně vyrobených domečků. Papírové betlémy také dále zastupuje tzv. „Alšův betlém“ vyřezaný na překližce, dar pana Ladislava Kodejšky. Stejnou technikou zhotovené, ale podstatně zvětšené, jsou i dva betlémy vyrobené lomnickým občanem Václavem Zahrádkou, taktéž před časem věnované muzeu.

K nejrozsáhlejším betlémům letošní výstavy patří tzv. „Betlém zapomenutých řemesel“ autora Františka Mühla z Heřmanic vyrobený mezi lety 1952 – 1978. Jedná se opět o polychromované lipové dřevo s velkým množstvím figur představujících např. pekaře, ševce, krejčí, kováře, bednáře, zedníky, koželuhy. Obdobné dílo od stejného autora a se stejným námětem se též nachází v Třebechovickém muzeu.

Na výstavě je prezentována samozřejmě i současná tvorba, např. manželů Gabriely a Jaroslava Krčkových z Černé, kteří své betlémy menších rozměrů vyřezali z exotických dřev. Dále se jedná o tři práce z lipového a olšového dřeva paní Jitky Dubské z nedalekých Hrádek.

V minulých letech měli návštěvníci možnost zhlédnout několik vynikajících řezbářských prací faráře Františka Kocmana z Rovenska pod Troskami. Nejinak je tomu i v letošním roce – konkrétně se jedná o námět „Pastýřské legendy“ vyřezaný z lipového dřeva v přírodním provedení.

Zastoupena je i produkce chráněné dílny a sociálního ateliéru Tilia z Nové Vsi nad Popelkou a paní Veroniky Vodičkové, představující menší betlémky z plstěné vlny a soustruženého dřeva.

Již několik ročníků se pravidelně v našem městě představuje také betlémář pan Stanislav Buchart z Jičína, který do svých betlémů zasazuje modely reálných budov různých měst v okolí, např. Jičína, Nové Paky, Lomnice nad Popelkou a nyní aktuálně Lázní Bělohrad.

Samostatnou kapitolu tvoří perníkové betlémy, tentokrát od paní Zdenky Munzarové z Třebihoště, což je část Podkrkonoší, kde perníkářství má dlouholetou tradici.

Závěsné typy betlému zastupuje autor Jiří Remza ze Studence, bratr známého bývalého dlouholetého lyžařského reprezentanta a trenéra Zdeňka Remzy. Jeho betlém z polychromovaného lipového dřeva byl vyroben před dvěma lety.

Nesmíme zapomenout ani na pohádkové skleněné betlémy autorky paní Hany Divišové z Lomnice nad Popelkou, které již dlouhodobě a neodmyslitelně patří ke kouzlu lomnických výstav. Výhodou je, že si případní zájemci mohou tyto figurky každým rokem do svých betlémků dokupovat.

Ozdobou letošní výstavy jsou také netradiční díla v podobě reliéfního betlémku od Šimona Gottwalda z Hradecka a relikviářního betlémku od autora Břetislava Šilara z Lanškrouna, který ještě prezentuje i soubor loutek a různých dřevořezeb, některé téměř v životní velikosti.

Zajímavostí jistě je také malý betlémek z olivového dřeva přivezený před dvěma lety přímo z místa Ježíšova narození – biblického Betléma.

Výstavu zakončí v úterý 6. ledna od 18 hodin každoroční „Tříkrálový koncert“ v podání jičínského souboru Fidle, který své hudební lidové náměty čerpá především z oblasti Podkrkonoší a Českého ráje.

Přijďte potěšit ve svátečním čase oko i duši do městského muzea na dnes již tradiční betlémářskou výstavu. Srdečně zveme.

Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde