22. Leden, 2015

Libuše Kaplanová – tapiserie, koláže, obrazy

Libuše Kaplanová - 2006První letošní muzejní výstavou se stane prezentace celoživotního díla textilní výtvarnice, grafičky, pedagožky akademické malířky Libuše Kaplanové z Prahy, která se bude skládat z kolekce olejů, kreseb, koláží, keramiky a především tapisérií.
Libuše Kaplanová se narodila 21. ledna 1936 v Praze, ale její rod má však kořeny v Lomnici nad Popelkou. Maminka Libuše, rozená Šmídová, se zde narodila a babička Antonie Jačková se v našem městě provdala za Ignáce Šmída. Tatínek Ferdinand byl z početné a všestranně veřejně činné rodiny dědečka Ferdinanda Kaplana.

L. Kaplanová vystudovala Střední průmyslovou školu výtvarnou a Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů V. Sychry a V. Silovského. Její umělecký záběr byl široký a pestrý. Věnovala se tvorbě obrazů, kreseb, koláží, miniatur, šperků, ilustrací, filmových plakátů, kresleného humoru a tapisérií. Nejoblíbenějším a nejčastějším námětem se jí stala příroda, konkrétně květiny a stromy. Byla autorkou velkého cyklu tapisérií provedených v klasické technice artprotisu a artdecoru.

Její ilustrace se objevily i v řadě knižních titulů. Například v díle „Marína“ od autora J. Sládkoviče, „Jedenáctý bílý kůň“ od J. Skácela, „Zahradník“ od R. Thákura, „Máj“ od K. H. Máchy, „Moji přátelé“ od J. Demla, „Zápisky M. Brugga“ od R. M. Rilkeho, „Romaneta“ od J. Arbese, „Světlo hry“ od J. Štroblové, dále jmenujme různé pohádky a středověkou irskou baladu „Hraběnka Cathlinová“.

Libuše Kaplanová uspořádala řadu autorských i kolektivních výstav. Mimo jiné v sále Elektra v Praze (1966), v galerii Čs. spisovatele v Brně (1968), v Alšově síni Klubu skladatelů Praha (1969), v pražské Viole (1970), v galerii D v Praze (1972), v Divadle hudby OKS v Olomouci (1973), v Divadle v Nerudovce (1977), po odmlce opět až v roce 1986 v Galerii ve Věži v Mělníku, kde v letech 1986 – 1997 v místní lidové škole umění také vyučovala výtvarný obor. Další její výstavy proběhly v Galerii Blatiny v Praze (1987), v muzeu ve Velvarech (1990), v galerii Melantrich v Praze (1991), opět v Galerii ve Věži v Mělníku (1992), v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou (1993 a 2006), v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně (1994), své práce vystavovala i v Jaroměři, ve Dvoře Králové, Havlíčkově Brodě, Českých Budějovicích a v dalších českých městech.

Tvorba Libuše Kaplanové je zastoupena v mnoha soukromých, ale i veřejných sbírkách. Za všechny jmenujme Národní galerii v Praze, Ministerstvo kultury ČR, Alšovu galerii v Hluboké nad Vltavou, Galerii Hlavního města Prahy, Galerii v Havlíčkově Brodě, Muzeum moderního umění v Hradci Králové, Městské muzeum a galerii Lomnice nad Popelkou, ze zahraničních např. Salon Sacre de Spiritoelle v Paříži, Muzeum kresleného humoru Talentino. Byla účastnicí výstavy světového kresleného humoru v Tokiu a v Muzeu moderního umění vystavovala své koláže. Poslední výstava Libuše Kaplanové se uskutečnila v Uhříněvském muzeu v roce 2010.

Ke konci života ji, bohužel, situaci zkomplikovaly ztráty dvou ateliérů a škody způsobené záplavami v pražských Holešovicích, kde bydlela. To mělo za následek, že se již nedostala k realizaci dalších svých uměleckých plánů.

Paní Libuše Kaplanová zemřela v Praze 16. března 2011. Po její smrti se na naši instituci obrátil na základě osobní iniciativy autorčina příbuzného pana Ing. Jaroslava Kaplana z Lomnice nad Popelkou Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Praze. Po vzájemné dohodě lomnické muzeum získalo bohatou kolekci zajímavých osobních předmětů historické hodnoty a některé její umělecké práce, které bude mít veřejnost možnost zhlédnout jak na samotné připravované výstavě, tak i ve stálých expozicích muzea. O tomto štědrém a velkorysém daru jsme podrobně informovali v říjnovém čísle Lomnických novin v roce 2013.

Samotnou výstavu akademické malířky Libuše Kaplanové si můžete prohlédnout ve výstavní síni lomnického muzea v období od 3. února až do 17. března. Zmíněná akce se stane důstojnou připomínkou umělkyně, jejíž život byl neodmyslitelně spojen s Lomnicí nad Popelkou. Díky tomu, že se část pozůstalosti stala součástí muzejních sbírek, bylo morální povinností pracovníků místního muzea tuto akci uspořádat. Tentokrát, bohužel, již bez autorčiny přítomnosti.

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde