24. Únor, 2015

Přednáška „Toulky Píseckem“

V úterý 3. března od 17 hodin se koná ve vstupní hale muzea cestopisná přednáška s promítáním barevným fotografií lomnického rodáka a cestovatele pana Mgr. Libora Drahoňovského. Beseda nás provede krajem malebné pahorkatiny, rozsáhlých lesů, širých rovin, polí, luk a mnohých rybníků, z nichž snad nejvíce díky lidové písni se proslavil ten Talínský. Vstupné je dobrovolné.

Písecko je proslaveno především nalezišti zlata, které se již v pravěku rýžovalo v Otavě a od středověku těžilo v Píseckých horách. Královské město Písek se pyšní nejstarším dochovaným mostem v Čechách a několika zajímavými pamětihodnostmi, například bývalým královským hradem, mohutným gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie a kostelem svatého Václava s unikátními freskami s výjevy upálení Mistra Jana Husa či zpodobení meluzíny. Písek se stal působištěm mnohých umělců. Za všechny jmenujme alespoň básníka Adolfa Heyduka a Fráňu Šrámka.

Sever Písecka charakterizují roubené chaloupky a špýchary, totožné s architekturou sousední Středočeské pahorkatiny. V ostatních částech regionu v mnohých vsích do našich dnů dožila rázovitá zděná lidová stavení, poněkud však střízlivější než například na Soběslavských a Veselských blatech. Talentovaný, byť nevyučený zedník Jan Panovec z Vrcovic vytvářel ve 2. polovině 19. století v mnoha vsích překrásné štíty zděných domů.

Vesnička Putim je známá anabází dobrého vojáka Švejka, méně již rybníkem, v jehož vodách se zrcadlí místní kostelík a uskupení domů, v Kestřanech dodnes stojí tři tvrze, vesnička Dobev coby poklad ukrývá drobounký starobylý kostelík s netypickým zasvěcením svatému Brikcí. Soutoku Vltavy s Otavou kraluje hrad Zvíkov. Na pohodlný zámek Schwarzenberky přestavěný hrad Orlík se odráží ve vodách orlického přehradního jezera, jehož vybudování udělalo poslední tečku za staletí trvajícím vorařstvím, námětem pro malíře a básníky a tématem pro badatele.

K Písecku patří spousta cenných církevních památek. Nejslavnějším a zcela jistě nejkrásnějším poutním místem je kostel v Sepekově, jehož madona na hlavním oltáři se stala vzorem pro madony v četných vesnických kapličkách v okolí. Nikoliv náhodou je Sepekov zván jihočeskou Svatou horou. Kostel v Myšenci uchvátí rozsáhlou freskovou výzdobou ze 14. století. Na Písecku jsem „objevil“ z celých jižních Čech největší počet polních kapliček se štukovou dekorací, která připomíná ozdobu dortů. Nepopsatelný estetický účin a zamyšlení nad životem i smrtí vyvolají jistě náhrobními nápisy a výjevy svatých opatřené kapličky, jež lemují hřbitov s románským kostelíkem uprostřed v Albrechticích nad Vltavou.

V Miroticích se narodil slavný malíř Mikoláš Aleš a v Chyškách Alois Moravec, jehož obrazy dýchají láskou k rodnému kraji. A v nenápadné vesničce Kostelci nad Vltavou spatřil světlo světa snad nejaktivnější sběratel českého folkloru Čeněk Zíbrt. Jeho neúnavná píle pečlivě zachytila také tradiční zvyky a obyčeje na severu píseckého regionu. A tento kraj částečně žije folklorem i v současnosti, v některých vsích dodržují jinde již dávno zapomenuté chození Lucek a chození s klibnou. I milevské maškary se staly oblíbenou každoroční veselicí pro místní i přespolní z široka daleka. A ve vsi Hrazánky se zcela unikátně zachovala tradiční lidová tříkrálová obchůzka, tedy nikoliv ta, kterou pořádá katolická charita.

V regionu kromě nejstaršího mostu v Čechách nalezneme další pozoruhodná technická díla tohoto druhu. 540 metrů dlouhý ocelový jednoobloukový Žďákovský most z roku 1967 byl v době svého vzniku největším obloukovým mostem na světě, přičemž svými rozměry předčil i Duhový most u Niagárských vodopádů. Železniční most u Červené nad Vltavou z let 1886 – 1889 je 253 metrů dlouhý a 68 metrů vysoký. Tehdy se jednalo o první železniční most u nás, který byl vystavěn bez lešení pouze letmou montáží a stal se druhou nejvyšší mostní stavbou v celém Rakousku, hned za mostem Trisana v Alpách. Ves Červená se může pochlubit další zajímavostí. Jedná se o starý románský kostel svatého Bartoloměje, který byl před zatopením vodami Orlické přehrady rozebrán a znovu postaven na svahu o něco výše, aby se i v současnosti v něm konaly bohoslužby alespoň ve výroční den světce. A nikdo již nespočítá, kolik se v něm modlívalo vorařů za zdar svého díla a děkovalo Bohu za ochranu na nebezpečných plavbách. Musím také zmínit elegantní architekturu 510 metrů dlouhého Podolského mostu z let 1939 – 43, která byl oceněna již dva roky před vybudováním na výstavě v Paříži, kde získala zlatou medaili a byla nazvána Le beau pont de l´Europe (Krásný most Evropy). Ten nahradil jedinečný řetězový most z roku 1848, který byl rovněž kvůli vodám Orlické přehrady rozebrán a znovu postaven, tentokrát nad řekou Lužnicí na silnici mezi Stádlecem a Táborem. Na Písecku se dochovalo ještě nebývalé množství drobných, region krášlících starých mostíků.

Mgr. Libor Drahoňovský

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde