24. Březen, 2015

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Miloslav StinglV pátek 17. dubna od 17 hodin se v lomnickém muzeu i přes velké pracovní vytížení představí žijící legenda – JUDr. PhDr. Miloslav Stingl český cestovatel, etnograf a spisovatel. Zajímavá přednáška s promítáním, ukázkami etnohudby, bude také spojená s autogramiádou.

M. Stingl se narodil v Bílině 19. prosince 1930. Dlouhý čas žil v Karlových Varech a od roku 1980, pokud necestuje, působí v Praze. Pracoval v Akademii věd, kde odpovídal za výzkum mimoevropských národů jejich a umění. Po celý život konal rozsáhlé cesty a expedice, během nichž navštívil 151 zemí ve všech kontinentech. Poznal řadu domorodých kultur a zpracoval své zážitky v četných knihách. Jeho hlavní zájem patří hlavně Indiánům, například Mayům, dále Polynésanům, australským domorodcům a Eskymákům. Někteří linguisté si dali tu námahu a zjistili, že M. Sting dokáže komunikovat nebo se částečně domluví 17 jazyky. Asi nejexotičtější z nich je jazyk papuánského kmene Kumů.

Během svých cest strávil v zahraničí na dvacet let. Při svých pobytech působil také na zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech, např. v R. I. S. M. v New Yorku. Zároveň díky této činnosti byl přijat i do Société des Américanistes při UNESCO v Paříži a rovněž do Société des Océanistes při UNESCO.

S příslušníky řady domorodých, zejména indiánských a tichomořských etnik, se Miloslav Stingl mimořádně úzce sblížil. Jeden indiánský kmen dokonce zvolil dr. Stingla svým náčelníkem. Stinglovo indiánské jméno zní Okima – v překladu „Ten, který vede“.
Od nejranějšího mládí se věnuje literatuře. Ve své spisovatelské činnosti využívá i poznatků získaných při svých zahraničních cestách a při své vědecké činnosti. Napsal 41 knih, které vyšly ve více jak 240 vydáních v úhrnném nákladu 17 miliónu výtisků. Je tak dlouhodobě jedním z vůbec nejpřekládanějších a v cizině také vydávaných českých spisovatelů. Z mnohých titulů vzpomeňme alespoň: „Indiáni bez tomahavků“ (1966), „Za poklady mayských měst“ (1969), „Ostrovy lidojedů“ (1970), „Indiáni, černoši a vousáči“ (1970), „Poklady piráta Morgana“ (1971), „Tajemství indiánských pyramid“ (1974), „Neznámou Mikronésií“ (1976), „Siuxové bojují dál“ (1976), „Synové slunce“ (1985), „Vládcové jižních moří“ (1996), „Indiáni zlatého slunce“ (2003), „Sex v pěti dílech světa“ (2006), „Havaj je nejlepší“ (2006), „Mayové, jejich civilizace a zánik světa“ (2010) a „Ostrovy krásy, lásky a lidojedů“ (2011).

Pro cizinu vytvořil několik knih prezentující a propagující naši vlast. Například knihu o českých lázeňských městech a do této kategorie se taktéž řadí jeho představení České republiky v rozsáhlém reprezentativním díle „Co je v Evropě nejkrásnější“.
Při svých cestách pořizuje rozsáhlé obrazové – filmové záznamy. Celkem bylo takto pořízeno 510 hodin tohoto materiálu, jehož nepatrný výsek bude promítnut při lomnické přednášce. Z jeho části například připravila německá veřejnoprávní televize 33dílný televizní seriál nazvaný „Kolem světa s Miloslavem Stinglem“ (v České republice ho převzala a vysílala ČT 1 a ČT 2). Pro Slovenskou televizi připravil seriál o Indiánech, nazvaný „Předkové a potomci Vinetua“. Pamětníci si jistě vzpomenou, že M. Stingl také před 30 lety moderoval cestopisný cyklus ČST nazvaný „Klub cestovatelů“.

Připravil také četné pořady pro rozhlas i mnoho článků pro různé noviny a časopisy. Byl předsedou redakční rady měsíčníku „Latinská Amerika“ i místopředsedou „Československé společnosti přátel Latinské Ameriky“. S jeho nevšedními cestovatelskými zážitky se měli možnost diváci seznámit i prostřednictvím pořadů GEN – Galerie elity národa, dále „Na plovárně“ a Všechnopárty .
Vstupné je 30,- Kč. Vzhledem k předpokládanému většímu zájmu doporučujeme si včas zajistit vstupenky v předprodeji v pokladně muzea.

Mgr. Jan Drahoňovský

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich