levy_banner

10. Březen, 2015

PETR URBAN – humorista, malíř, sportovec

PozvánkaV Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou představí své osobité dílo ve dnech 22. března – 10. května oblíbený humorista, malíř a sportovec Petr Urban ze Smržovky. Slavnostní zahájení proběhne v neděli 22. března výjimečně od 14 hodin. Úvodní slovo pronese paní Eva Pilarová, jež se stala patronkou celé akce, v kulturní části programu vystoupí pan Tomáš Sedlák & Jirka a Matěj Šlajchrtovi. Účast na vernisáži přislíbila řada osobností z uměleckého světa, jež jsou zároveň též rodinnými přáteli Petra Urbana. Vedle kresleného vtipu a pláten, bude vystavena např. Křížová cesta, nebo ukázky ilustrací ke světoznámému Švejkovi. Petr Urban bude na výstavě prezentován také jako úspěšný sportovec v podobě vystavených saní a výstroje. Pro ctitele autora a Rudy Pivrnce bude jistě milým překvapením, že výstava bude prodejní, včetně knih a různých suvenýrů. Petr Urban se narodil 8. 8. 1960 v Jablonci nad Nisou. Žije ve Smržovce a rodné Jizerské hory by nikdy neopustil. Je ženatý, manželka Inka je jeho manažerkou a spolupracovnicí v jedné osobě, má dospělé děti Markétu, výtvarnici a fotografku, a Petra, který vede pražskou hospodu U Pivrnce. Je i dědečkem čtyřleté Melanie, jejímž otcem je sáňkař a olympionik Lukáš Brož.

Petr Urban je populární český kreslíř a ilustrátor, z jehož pera před třiceti lety vzešla, dnes již českým národem obdivovaná, postavička Rudy Pivrnce, která zosobňuje s humorem a mírou nadsázky lidské vlastnosti a prožívá neskutečné příběhy. Kreslené vtipy rozličných témat se objevily už v šedesátce autorských knih, v kalendářích, na stránkách novin a časopisů. Petr Urban se věnuje také ilustracím knih jiných autorů, velkou životní nabídkou a výzvou zároveň se staly ilustrace světové klasiky Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Svými kresbami doplnil i Povídky malostranské Jana Nerudy. Vyšly mu také dvě knihy vtipů v německém jazyce a i kniha v anglickém překladu, několik titulů i ve slovenštině. Spolu s manželkou a dcerou vydal i Pohádky o Pořádníčkovi.

Petr Urban se zabývá malbou olejů na plátno, kde je zatím neobjeveným umělcem, vytvořil i Křížovou cestu. Také je nově autorem betlému. Jeho zatím neuskutečněným snem je animovaný film. Petr Urban je známý i svými fejetony. Urbanovy kresby často používají mnohé firmy k reklamním účelům. Oblast reklamy je velkou výzvou a přináší nové a zajímavé možnosti realizace. Ruda Pivrnec je značka, po které sáhly a v minulosti využily velké i menší firmy, mezi nimi i Jan Becher – Karlovarská Becherovka a.s., Škoda Auto a.s., Mercedes Benz Česká republika s.r.o., Dr.Max Lékárna, Alimpex FOOD a.s. Nestlé Česko s.r.o., Viessmann, spol. s.r.o., Benteler ČR s.r.o., A JE TO CZ s.r.o., Technology s.r.o., Inva Building Materials s.r.o. (Soudal), Balakryl Harfa Plus s.r.o., Koordinuj.cz, Albixion a.s.,Eko-kom a.s., ČPP, a.s., Janda Dental s.r.o., Narex s.r.o., ABB s.r.o., Fortuna a.s., PRK Partners s.r.o., Mokate Czech s.r.o., Šindler Luděk s.r.o., Epimex spol.s.r.o, Stappa mix spol.s.r.o., Material Technolgy s.r.o., Protonové centrum v Praze spolupracoval i s Ministerstvem spravedlnosti ČR a dalšími.

V běžném životě pronikl Ruda Pivrnec, potažmo Petr Urban, do širokého povědomí. Můžete si koupit Pivrncovy pomazánky, lahůdkové saláty i polotovary, lahvové Pivrncovo pivo, společenské hry s Rudou Pivrncem, zástěry, trika, tašky i široký výběr zábavné tělové kosmetiky, všechny tyto artikly pod obchodní značkou Pivrnec. Ve Smržovce provozoval Petr Urban téměř dvacet let Pravou Pivrncovu putyku, která už je dnes, bohužel, minulostí, ale v Praze v Maislově ulici u Staroměstského náměstí hospůdka U Pivrnce žije už od roku 1994.

Petr Urban je pojmem i ve světě sportu, především jako atlet a sáňkař, který se zúčastnil zimních olympiád v Calgary (1988) a v Albertville (1992). Je sedmnáctinásobný mistr republiky v jízdě na saních, poslední titul získal ve svých padesáti letech, a také se věnoval atletice, běhům na střední a dlouhé tratě, kde má i medaile z mistrovství republiky. Sport má v genech, pochází ze slavné sáňkařské rodiny, kde nebyla nikdy nouze o úspěšné československé reprezentanty.

Petr Urban je velmi tvořivý člověk. Kreslí třicet let každý den, má neuvěřitelnou sebekázeň a odhodlání, že když se něčemu věnuje, tak do svého úsilí dá vše, aby byl nejlepší. Toto krédo se mu daří bezezbytku plnit. Přijďte se sami přesvědčit na jeho připravovanou lomnickou výstavu.

Inka Urbanová

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat