24. Březen, 2015

Smírčí kříže nevážně i vážně

Kresba Fr. Mikule - Smírčí kříž v Roztokách u JilemniceJakási „módní vlna“ přináší s sebou stále se zvyšující zájem o tyto kamenné památky dávných let a s tím i spoustu dohadů a mylných názorů, jak na kříže samé, tak i na ty, kteří se jimi zabývají. Dokonce nechybí názory, že zájemci o ně mají „morbidní“ sklony. Mohu dosvědčit, že mnohé lidi z tohoto prostředí znám a jsou to lidé vesměs veselí (a mnohdy i vzdělaní). Ačkoliv se jedná převážně o záležitosti okolo života a smrti, nechybí občas při odhalování určité „tajemnosti“ zajímavé a úsměvné chvilky. Třeba když popis místa objektu zní „stojí na bývalé mezi, mezi bývalými poli“.

Za ty události, vážné i nevážné, drží svoji „minutu ticha“ kamenní svědkové. Možná stojí za to porovnat současnou dobu s dobou dávno minulou. Několik příhod a pověstí vyvolá zamyšlení nad ději dávno zapomenutými a samozřejmě časem upravenými, či úplně změněnými. Smírčí kříž, pozůstatek trestního práva zašlých časů, má kupodivu určitou výpovědní hodnotu a platnost i v dnešní době a u mnohých příběhů těžko rozeznáváme velký časový odstup. Důvody postavení kamenných křížů někdy záhadně splývají s činy současnosti, jiné se zdají být dnešníma očima malicherné. Snad chybí jedna opomenutá maličkost. Tou maličkostí je pokora. Možná je dobré občas si připomenou události a místa, kolem kterých bychom jinak přešli bez povšimnutí. Znalec této tématiky Stanislav Wieser v jednom svém článku píše: „…smírčí kříže jsou memento mori – nepatří na zahrádku…“. Nejvíce se jim daří na místech, kde byly postaveny. Jen chamtivost a bezohlednost některých jedinců je dnes „vyhání“ z míst, kde události připomínaly. A tak se tito svědkové stále více dostávají z míst činu do muzeí, do knížek a do náplní přednášek.

Snad i takovou by mohla být přednáška s promítáním pod názvem výše uvedeným – „Smírčí kříže na Lomnicku vážně i nevážně“. O této problematice zasvěceně pohovoří velký znalec daného oboru pan František Mikule z Jablonce nad Nisou, rodák z Hoření Lomnice, konkrétně v úterý 7. dubna od 17 hodin ve vstupní hale lomnického muzea.

Program přednášky se bude skládat z obecného seznámení s tím, jak jsou definovány smírčí kříže a proč vznikly a jaké pověsti se k nim vážou, dále se autor zmíní o raritách z nejbližších okresů (bývalých) a drobných památkách, které někdy neznalci mylně zařazují do této kategorie. Hlavní pozornost přednášející zaměří na smírčí kříže z lokalit na Lomnicku. Vstupné dobrovolné

František Mikule

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde