29. Duben, 2015

Olbram Zoubek – Sochy

Olbram Zoubek v prostorách výstavní síně lomnického muzeaÚvod hlavní letošní výstavní sezóny Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou je ve znamení přehlídky tvorby jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti a umělecké legendy – Olbrama Zoubka. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v neděli 17. května. Průvodní slovo pronesl starosta města Mgr. Josef Šimek a sám autor, který odpovídal i na četné dotazy z řad veřejnosti. V kulturní části zahrál a zazpíval hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s manželkou Gabrielou. Milou tečkou vernisáže se stal kolektivní zpěv všech přítomných v zaplněné výstavní síni, a to konkrétně jedné z Mistrových oblíbených národních písní. (více fotografií)

Olbram Zoubek se narodil v Praze 21. 4. 1926. V době druhé světové války byl v letech 1944 – 45 totálně nasazen v podniku Wegena v Praze na Letné a stal se také aktivním účastníkem Pražského povstání. Těsně po válce se hlásil na AVU v Praze, ale nebyl přijat, proto absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského. V letech 1945 – 52 po úspěšném složení zkoušek studoval na vysoké škole umělecko-průmyslové. Po ukončení základní vojenské služby se v roce 1951 začal věnovat restaurátorské praxi, ke které získal průpravu u profesora Josefa Wagnera. Specializoval se na renesanční sgrafito a kamennou plastiku. Ve stejném roce též uzavřel sňatek se spolužačkou, sochařkou Evou Kmentovou, se kterou má dceru Polanu a syna Jasana, jenž profesně šel ve šlépějích svých rodičů. Po smrti manželky v roce 1980 se o rok později oženil podruhé s Marií Edlmanovou, která mu je v současné době velkou uměleckou, ale především lidskou oporou. Střídavě žijí v Praze a v Litomyšli, kde mu byl udělen titul čestný občan města. Stal se členem Unie výtvarných umělců, skupiny Trasa a Nové skupiny, je též členem Umělecké besedy.

Zoubkův osobitý styl s nezaměnitelným a na první pohled čitelným rukopisem je charakteristický zredukovaným projevem tvorby plastik, dominancí vertikály, rozrušeným povrchem a autorovou spřízněností a reakcí na antické dědictví, z něhož zcela záměrně a programově čerpá. Je mimo jiné autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně.

V roce 1996 je oceněn státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy I. stupně. Aktuálně mu bylo před několika málo týdny předáno ministrem kultury Danielem Hermanem ocenění a titul Rytíř české kultury. Olbram Zoubek má zastoupení v řadě prestižních světových a našich galerií. V suterénu zámku v Litomyšli – památce UNESCA – mohou návštěvníci obdivovat stálou expozici autorových děl. Jeho dosud největší retrospektivní výstava čítající okolo tři sta exponátů se uskutečnila na přelomu let 2013 – 2014 v Jízdárně Pražského hradu.

Mimořádnou lomnickou výstavu rozměrných soch a reliéfních tisků akademického sochaře Olbrama Zoubka, která se mohla uskutečnit díky finanční podpoře Města Lomnice nad Popelkou, si můžete prohlédnout až do 21. června. Nenechte si ujít jeden z největších kulturních projektů a počinů s nadregionálním významem v historii výstavnictví naší instituce.

Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel

„Zamilovat se do sebe - to je románek na celý život.“ Oscar Wilde