17. Červen, 2015

DRAHÉ KAMENY, ZKAMENĚLINY A FOSÍLIE

Realizovaná výstava v roce 2014Opět po roce a jako každé léto se již tradičně pochlubí v městském muzeu ukázkami ze svých sbírek několik kamenářů, jak přímo z Lomnice nad Popelkou, tak i z jiných míst. Jmenovitě se jedná o Jiřího Boudného (Vyskeř), Luboše Hromádka (Lomnice n. P.), Vladimíra Kmínka (Lomnice n. P.), Ladislava Krotila (Lomnice n. P.), Roberta Krotila (Lomnice n. P.), Aleše Nevrklu (Stará Boleslav) a M. Zemana (Jičín).

Letošní ročník bude zaměřen především na zkameněliny a fosilie z lokalit z celého světa, hlavně však zaměřených na nedaleké Novopacko, které je po této stránce velmi bohaté. Bude se jednat především o zkameněliny psaronií, přesliček, araukárií atd. Nejstarším exponátem výstavy bude stromatolit z Bolívie s odhadovaným stářím 2-2,4 miliardy let. Mikroorganismy, které se podílely na jejich tvorbě, patřily mezi první fotosyntetizující organismy a měly pravděpodobně velkou zásluhu na obohacování atmosféry kyslíkem. Jinými slovy se jednalo o jedny z prvních živých organismů na naší planetě. Chybět nebudou ani acháty jak české, tak i zahraniční provenience. Výstava bude doplněna podobně jako minulé ročníky o videoprojekci a prodej drahých kamenů, kamenářské literatury, pohledů atd.

Akce proběhne od neděle 28. června do úterý 30. sprna. Nenechte si ujít přehlídku čarokrásných výtvorů přírody.

Autoři výstavy

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.