levy_banner

30. Červen, 2015

OBRAZY – Eva Jandejsková, Jan Brabenec

E. Jandesjková "Brána do světla"V neděli 19. července od 10 hodin se v lomnickém muzeu uskuteční slavnostní vernisáž výstavy obrazů dvou významných pražských výtvarníků paní Evy Jandejskové a pana Jana Brabence. V kulturním programu vystoupí a zahraje hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček, úvodního slova ze zhostí PhDr. Ivo Šmoldas. Akce se koná v rámci 21. ročníku hudebně-dramatického pořadu Lomnické kulturní léto a potrvá až do 27. září.

Eva Jandejsková

Narodila se v r. 1947 v Praze a po dokončení Uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti se věnovala především keramice. Proslavila se svými originálními nástěnnými a závěsnými vázami, svícny a soupravami zajímavých tvarů. Její keramická díla poutají především ladností tvaru, elegantní barevností a nápaditým spojením funkčnosti s fantazií. Tvůrčí etapa, kterou věnovala především keramickým kachlům, obrazům, plastikám a rozměrným mozaikám, trvala až do začátku 90. let.

V té době rozšířila umělkyně své tvůrčí hledání o oblast malířskou. Obrazy jí nabídly další prostor k sebevyjádření v nově ověřovaných kombinovaných olejových a voskových technikách (enkaustika) i v jiné výrazové a tematické paletě. Aniž by se vzdala svého důsledně vyznávaného pojetí krásy, aniž by co ztrácela na poetické a lyrické působivosti rukopisu, přidává do svých obrazů i více dramatičnosti. Keramika a obrazy Evy Jandejskové se objevují v mnoha tuzemských i zahraničních soukromých sbírkách. Autorka uspořádala na sedmdesát úspěšných výstav jak v Česku, tak i v zahraničí, např. v Německu, Francii, Maďarsku, Holandsku, Rakousku a Itálii.

Evě Jandejskové se daří promluvit přes svá díla k divákům, předat jim své cítění, vnitřní poselství či intimní sdělení. Používá k tomu tematicky široké spektrum, počínaje přírodními, pohádkovými a hudebními motivy, přes antiku a biblická podobenství, a konče mystickou symbolikou.

(Oldřich František Korte)

Jan Brabenec

Jan Brabenec používá kůže, jako výchozí materiál k tvorbě obrazů a různých užitých objektů. Hodiny, zrcadla, desky, dózy, podložky a také šperky, vytváří obrazy také na plátně a na papíře.

Jeho díla jsou vystavena a prodávána především v galerii ve Vídni, v malebné uličce v centru města, která se jmenuje Spittelberggasse. Vystavuje a prodává také v Praze ve vybraných galeriích a výstavních prostorách. Vystavoval více nežli stokrát na různých místech a v různých zemích.

Tvorba Jana Brabence byla prezentována například v Praze, Karlových Varech, Mariánských lázních, v Lomnici nad Popelkou, Františkových Lázních, v Brně, mimo Českou republiku samozřejmě ve Vídni, Salzburgu,Linzi, Hallstattu Grazu, v Římě, Berlíně, atd. Díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách na celém světě.

Při tvorbě obrazů je třeba především znát vlastnosti materiálu a alespoň tušit, jak bude reagovat na postup a hrubé zacházení tužkou, nožem různými chemikáliemi, horkem a barvami.

Je třeba mít nápad, hledat a nacházet.

Nebát se překročit zákonitosti malby a vytvářet tedy dosud nepoznané.

Tvůrce se musí snažit především o překročení vlastního stínu, hranic jím samým v průběhu let a tvoření narýsovanými.

Kůže umožňuje díky své ohebnosti, ale zároveň pevnosti postupy, které jiný materiál neumí. Do kůže se dá rýt a řezat a obraz tím pádem odlehčit průhledy.

Při dodržení všech technologických postupů lze vytvořit obraz, který má v sobě punc jakéhosi starodávna a energetického působení.

Obrazy mohou při správné barevnosti vnímavého diváka nejen oslovit, ale i nabíjet energií.

 

 

 

 

 

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat