levy_banner

25. Srpen, 2015

Hodiny a hodinky ze sbírky herce a hodináře Jiřího Krytináře

herec Jiří Krytinář

Čarokrásné výtvory přírody – drahé kameny a minerály – vystřídá v září a říjnu v prostorách výstavní síně Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou jemná mechanika. Svoji sbírku hodin a hodinek tu totiž představí filmový a divadelní herec Jiří Krytinář, jehož původní profesí bylo právě hodinářství, kterému se vyučil.

K vidění budou mnohé druhy časoměřičů různého stáří i provedení – kapesní a náramkové hodinky, budíky, hodiny nástěnné, podlahové, stolní, kuchyňské, tzv. „kukačky“, krbové či sloupkové. K nejstarším vystaveným exponátům budou patřit cestovní renesanční hodiny ze slonoviny z roku 1597, návštěvníky zaujmou jistě i hodiny z pozůstalosti spisovatelky Boženy Němcové (1820 – 1862) nebo nadějného básníka a představitele májovců Rudolfa Mayera (1837 – 1865), který zemřel na plicní chorobu ve věku pouhých 27 let či osobní budík spisovatele Bohumila Hrabala (1914 – 1997). Mezi nejkurióznější se jistě zařadí recesistické hodiny, jejichž hodinové ručičky jdou pozpátku a ciferník je vyznačen opačným směrem. Součástí prezentovaných exponátů bude i kolekce hodin a la Brusel z přelomu 50. – 60. let minulého století. Většinu hodin ze své sbírky si Jiří Krytinář díky svému hodinářskému umění v průběhu let také sám opravil.

Výstava bude zahájena v neděli 6. září ve 14 hodin., úvodní slovo pronesou místostarosta města Ing. Zdeněk Rajm, režisér Tomáš Magnusek a hercův přítel, bývalý diplomat PhDr. Miroslav Kadlec. V hudební části vernisáže zahraje a zazpívá folkový muzikant Jan Vopařil. Zahájení výstavy, na němž účast přislíbila i řada Krytinářových filmových a divadelních kolegů, bude spojeno se křtem jeho zbrusu nové knihy „Dívám se kolem“, jež je volným pokračováním předcházejícího knižního titulu „Dívám se vzhůru“.

Výstava potrvá do 11. října a zájemci o hodinářský obor si budou moci prohlédnout také kolekci hodin z muzejních sbírek, která je vystavena v prvním patře budovy v rámci stálé expozice „Památník rodu Šlechtů“. Jedná se například o pověstné „hodiny s vodotryskem“ z roku 1832 a dále „pokojový orloj“ s mnoha funkcemi včetně ukazatele postavení hvězd v jednotlivých ročních obdobích.

Přijďte se osobně podívat a potěšit se zajímavými i netradičními hodinářskými výtvory našich předků. Srdečně zvou pracovníci muzea a Jiří Krytinář.

Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel

 

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat