24. Září, 2015

POCTA ČESKÉ GRAFICE

Petr Kábrt a Hana MaciuchováV neděli 4. října v 10 hodin bude v prostorách galerie oblastních výtvarníků slavnostně otevřena výstava nazvaná „Pocta české grafice“ ze soukromé sbírky lomnického tiskaře a sběratele výtvarného umění Petra Kábrta pořádaná k jeho životnímu jubileu. Úvodním slovem výstavu zahájí sám jubilant, v kulturním programu vystoupí jeho syn David, zarecituje Štěpánka Soukupová.
Představovat milovníkům výtvarného umění osobu Petra Kábrta nemusíme. Ostatním připomínáme, že jde o lomnického občana, vynikajícího tiskaře grafických listů a bibliofilie řady akademických malířů – J. Kábrta, L. Jiřincové, Jaroslava Klápště, Vl. Komárka, J. Jíry, manželů Solovjevových, dále J. Brázdy, Karla Šafáře, A. Antonové, A. Borna a Petra Minky.

Ke grafické tvorbě ho přivedl otec, akademický malíř Josef Kábrt, který jej zasvětit do tajů a krásy tohoto výjimečného uměleckého řemesla. Po jeho smrti v roce 1989 se postupně osobně seznámil jak s L. Jiřincovou, tak hlavně s umělci Pojizeří. Jeho trpělivost a vzácný cit pro umění se nejvíce odrazil v tisku suché jehly J. Klápště . Ti dva byli duše spřízněné a byli si prostě souzeni. O tom svědčí i řada vynikajících a nezapomenutelných výstav, které P. Kábrt uspořádal, a to z téměř kompletní grafické sbírky J. Klápště v různých koutech naší vlasti, včetně zdejšího lomnického muzea. Nemalé zásluhy má ale i na tvorbě výstav ostatních „Pojizeráků“.

Petr Kábrt je od roku 1988 členem Spolku sběratelů a přátel exlibris a členem výboru Spolku českých bibliofilů, kde byl také v roce 2013 jmenován jeho čestným členem. Stejné ocenění obdržel mimo jiné i Vladimír Mikule, čestný občan města Lomnice nad Popelkou, a přítel lomnického muzea Prof. PhDr. František Dvořák. Toto vyznamenání si P. Kábrt plně zasloužil za dlouholetou neúnavnou práci v oblasti popularizace české grafické tvorby a významný podíl na její umělecké tiskařské realizaci.

Na závěr si dovolíme ocitovat část z všeříkajícího textu publikace akademického malíře pana Jana Solovjeva, který výstižně napsal: „ říká se, „To je grafika Františka Tichého“, a všichni rázem stojí k uctivému v pozoru. A přitom nikdo neví a nemá ani zdání, že třeba tyhle akrobaty na létající hrazdě tiskl slavný měditiskař Miro Pegrassi. To je krásný grafický list od Jaroslava Klápště a přitom netuší, že by nespatřil světlo světa bez přičinění a odborných znalostí grafika Petra Kábrta“.

Výstavu, která je přehlídkou celoživotní sbírky Petra Kábrta a zároveň jeho tiskařským umem spojeným s mnoha mimořádnými osobnostmi v oblasti výtvarného umění a grafiky, si budete moci prohlédnout až do 29. listopadu.

pracovníci lomnického muzea

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde