17. Listopad, 2015

14. ročník tradiční výstavy betlémů

Betlémek - ilustrační fotoI v letošním roce se budou moci ve vánočním čase návštěvníci muzea potěšit výstavou betlémů, ať už z tradičních muzejních sbírek, tak i vypůjčených z různých institucí a od soukromých osob.

V minulých letech jsme se kromě Podkrkonoší a Českého ráje zaměřili na další betlémářské oblasti Čech (Orlicko a Podorlicko, Novopacko, dále i betlémy z ciziny, především z Afriky a Jižní Ameriky, plodnou spolupráci jsme navázali i s pražskými betlémáři). Letos jsme se zaměřili na další dva regiony bohaté na betlémářskou produkci. Jednak na nedaleké Vysocko a dále na oblast Pošumaví, kde bohatá betlémářská tradice žije dodnes. Část výstavy bude též věnována pracím místního betlémáře pana Zahrádky, který řadu let vystřihuje, zvětšuje a podlepuje jak reprinty historických papírových betlémů, tak i současné. Chybět nebudou ani betlémy z dalších materiálů, jako je např. perník, sklo, vlna, textilie, papírmache a samozřejmě nejrozšířenější lipové dřevo. Specialitou letošního v pořadí již 14. ročníku bude rozsáhlý prodej různého vánočního zboží od pohlednic, vánočních dekorací, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních sucharů. Tato nabídka se může stát vhodným typem na Vaše vánoční dárky. Výstavu obohatí i nově restaurované historické obrazy s náboženskými motivy.

Rádi bychom touto cestou chtěli oslovit širokou veřejnost s prosbou o zapůjčení betlémů na plánovanou akci, samozřejmě na základě sepsání výpůjční smlouvy. Předem děkujeme za vstřícnost.

Výstava bude zpřístupněna v předvečer prvního adventu v sobotu 28. listopadu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky, bude připravena možnost zdobení perníčků včetně zakoupení čerstvých zákusků. Zakončena bude tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle, a to ve středu 6. ledna od 18 hodin.

Pracovníci muzea srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.