17. Listopad, 2015

14. ročník tradiční výstavy betlémů

Betlémek - ilustrační fotoI v letošním roce se budou moci ve vánočním čase návštěvníci muzea potěšit výstavou betlémů, ať už z tradičních muzejních sbírek, tak i vypůjčených z různých institucí a od soukromých osob.

V minulých letech jsme se kromě Podkrkonoší a Českého ráje zaměřili na další betlémářské oblasti Čech (Orlicko a Podorlicko, Novopacko, dále i betlémy z ciziny, především z Afriky a Jižní Ameriky, plodnou spolupráci jsme navázali i s pražskými betlémáři). Letos jsme se zaměřili na další dva regiony bohaté na betlémářskou produkci. Jednak na nedaleké Vysocko a dále na oblast Pošumaví, kde bohatá betlémářská tradice žije dodnes. Část výstavy bude též věnována pracím místního betlémáře pana Zahrádky, který řadu let vystřihuje, zvětšuje a podlepuje jak reprinty historických papírových betlémů, tak i současné. Chybět nebudou ani betlémy z dalších materiálů, jako je např. perník, sklo, vlna, textilie, papírmache a samozřejmě nejrozšířenější lipové dřevo. Specialitou letošního v pořadí již 14. ročníku bude rozsáhlý prodej různého vánočního zboží od pohlednic, vánočních dekorací, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních sucharů. Tato nabídka se může stát vhodným typem na Vaše vánoční dárky. Výstavu obohatí i nově restaurované historické obrazy s náboženskými motivy.

Rádi bychom touto cestou chtěli oslovit širokou veřejnost s prosbou o zapůjčení betlémů na plánovanou akci, samozřejmě na základě sepsání výpůjční smlouvy. Předem děkujeme za vstřícnost.

Výstava bude zpřístupněna v předvečer prvního adventu v sobotu 28. listopadu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky, bude připravena možnost zdobení perníčků včetně zakoupení čerstvých zákusků. Zakončena bude tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle, a to ve středu 6. ledna od 18 hodin.

Pracovníci muzea srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde