levy_banner

11. Prosinec, 2015

Vánoční výstava betlémů je plném proudu.

Velký oltářní betlém z lomnického kostelaPracovníci muzea zvou širokou veřejnost na 14. ročník tradiční výstavy betlémů a různých vánočních doplňků. O akci jsme již detailně informovali v přechozím článku a nyní přinášíme ještě další podrobnosti k jiným získaným exponátům, které nebyly dopředu avizovány.

Jedná se předně o „Velký oltářní betlém“ (viz foto) z místního kostela Sv. Mikuláše z Bari, který má v muzeu svoji výstavní premiéru. Vyrobený byl v ateliéru mistra řezbářského Adolfa Vogela v rakouském Tyrolsku v roce 1884. Tyrolští řezbáři patřili k tehdejší evropské špičce a řada jejich prací s vysokou uměleckou hodnotou se dostávala i do dalších zemí střední Evropy, kde se je snažili místní betlémáři kopírovat. Oproti tomuto betlému s polychromovanými figurami až 30 cm vysokými, vyřezávanými z lipového dřeva, je k vidění menší oltářní betlém, avšak s figurkami ze sádry, pocházející z oblasti Orlických hor. Ze stejné lokality je i tzv. „Malý oltářní betlémek“ od Zdeňka Farského, který je kopií betlémků z období baroka a rokoka, jež si zakupovala šlechta a bohaté měšťanstvo. Od stejného autora je k vidění také tzv. „Dětský betlém“ s až filigránskou řezbou jednotlivých figur. Detailně propracovaný je i betlém s „Legendou pastýřskou a tříkrálovou“ od rovenského faráře pana Františka Kocmana, jehož základ vznikl v roce 2012 a postupně jej rozšiřuje o další figury. Kromě oblasti Podorlicka a Pošumaví (produkce pana Karla Tittla) je také zastoupena další významný betlémářský region, a to oblast Třešťska na Českomoravské vrchovině. Tento zajímavý skříňkový exponát muzeu věnoval pan Vlastimil Tvrzský. Betlémy z této oblasti se vyznačují bohatou okolní krajinou tvořenou z velké části pařezy a mechem.

V letošním roce muzeu věnovaly dva malé betlémky paní Milena Dlouhá (soustružený výrobek Moravské ústředny Brno z roku 1967 s částečně vypalovaným pozadím) a paní Brožová (papírový skládací betlémek od Vojtěcha Kubašty). Určitou zajímavostí je netradiční stavebnicový betlém pro děti (výrobek semilské firmy Tofa ze 70. let 20. století, určený ve své době pouze na export). Exponát před časem muzeum získalo od pana Jaroslava Kříže.

Skříňkové betlémy v letošním roce zastupuje současná práce řezbáře Jaroslava Fencla z Volyně a papírový vystřihovací betlém z Ústecko – Orlicka, jenž sestavil Martin Drahoňovský z Robous v roce 2006. Ze sbírek Západomoravského muzea v Třebíči pochází papírový vystřihovací betlém od Cyrila Čelouda (1872 – 1928). Klasické polychromované králické figurky ze začátku 20. století tvoří tzv. Želechovský betlém, který v roce 1998 restauroval pan František Mühl z Heřmanic. Pozadí, neboli dálinu se scenérií zasněžené vesnické architektury, vytvořil jako ranou práci akademický malíř Josef Kábrt.

I v letošním roce svoji zručnost ve výrobě perníkových betlémů a dalšího perníkového zboží opět předvedla paní Zdeňka Munzarová z Třebihoště pod Zvičinou, kde se zdejší tvůrci specializují především na tento typ betlémů.

V rámci 14. ročníku vánoční výstavy se sešlo také několik ukázek výrobků chráněných dílen, a to konkrétně dílny Tilia Nová Ves nad Popelkou (betlém s hradem z jasanového a lipového dřeva) a další chráněné dílny Renaty Turkové v České Třebové (vypalovaná překližka). Zájemci o koupi si mohou za přijatelné ceny pořídit i výrobky firmy Amadea, s.r.o. Lázně Bělohrad – Dolné Nová Ves, nebo v případě zájmu je možno si nechat vyřezat jakéhokoliv světce, zhotoveného do tří týdnů.

Výstavu vhodnou formou doplňuje přehlídka prací z paličkované krajky paní Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad. Velkým překvapením je premiérová prezentace vitráží s vánočními a pohádkovými motivy lomnické rodačky a známé operní pěvkyně paní Jany Stehr – Prskavcové.

Zahraniční produkci zastupuje především betlém z africké Nigerie, vyrobený z exotického dřeva, pravoslavná ikona s motivem Svaté rodiny a dále otočný třípatrový betlém z Německa poháněný teplým vzduchem svíček.

Betlémáře z Lomnicka prezentují akademický malíř František Patočka s tzv. Lomnickým betlémem s přelomu 60. – 70. let 20. století, ve kterém se autor nechal inspirovat lidovou architekturou z Karlovského náměstí. Ze stejného materiálu, tedy z moduritu, postupně tvoří a rozšiřuje od roku 2012 betlém s mnoha rozličnými figurkami paní Jitka Kameníková. Dalšími novými exponáty se také letos pochlubila zdatná řezbářka paní Jitka Dubská z Hrádek, a to konkrétně malým „Pohyblivým betlémkem“, „Dětským betlémkem“ s desítkami pohádkových postaviček a s betlémem na několika stupních s krajinou částečně použitou z vystřihovacího papírového „Velkého Janáčkova betlému“. Vlněný betlémek zhotovila paní Irena Bartoňová z Lomnice nad Popelkou v roce 2001.
Samostatnou kapitolu tvoří kolekce pěti zvětšených reprintů historických papírových betlémů na překližce, které vytvořil pan Václav Zahrádka z našeho města.

Jedna z výstavních skříní je věnována keramickým výrobkům, např. betlému ve svícnu ze Slovácka autora Spolera a Šárky Rosčákové. Reliéfní nástěnné betlémy představují otec a dcera akademický malíř Jiří Škopek a Markéta Škopková z Jaroměře, která je zároveň autorkou „Keramického betlémku“. Nejmenším betlémkem výstavy je výtvor Miroslava Havrdy ze Železného Brodu, kde se Svatá rodina vešla do skořápky vlašského ořechu.

Na výstavě je dále k vidění také betlém z barevného tvrzeného papíru z přelomu 19. – 20. století, tento typ byl alternativou sváteční výzdoby chudších domácností, na rozdíl od bohatších, kde se vyskytovaly co do ztvárnění precizněji provedené, včetně vyřezávaných. Do této kategorie se řadí i vystavený stavebnicový dětský betlémek z barvených kamenných kostek a kostiček mnoha tvarů, přes sto let starý.

Návštěvníci mají možnost se také seznámit s ukázkou betlémářské literatury od rozličných autorů z různých časových období.
Výstava, kterou si můžete prohlédnout až do 6. ledna 2016, bude ve stejný den od 18 hodin zakončena Tříkrálovým koncertem jičínského souboru Fidle, jenž se zaměřuje především na lidovou hudbu Podkrkonoší a Českého ráje.

Pracovníci muzea přejí svým příznivcův a všem lidem dobré vůle krásné prožití vánočních svátků, šťastný nový rok, mnoho štěstí, zdraví, osobních a pracovních úspěchů v nadcházejícím roce 2016.

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat