16. Únor, 2016

Přednáška Ing. Miroslava Jakeše

Ing. M. JakešVe středu 16. března od 17 hodin srdečně zvou pracovníci muzea všechny milovníky dálek na zajímavé setkání s cestovatelem a polárníkem Ing. Miroslavem Jakešem z Prahy, prvním Čechem, který v roce 1993 došel na lyžích na Severní pól. Přednáška bude doplněna o promítání a zpestřena hrou na kytaru. Autor nás seznámí s některými jeho výpravami především do Grónska a na Špicberky, ale i s životem domorodých obyvatel, přírodou a celkovými nelehkými životními podmínkami v severských oblastech, kde často ukazatel teploměru spadne až pod mínus padesát. Akce se koná u příležitosti pořádání výstavy „Cesty na sever“ PhDr. Ľubomíra Turčana.

M. Jakeš se narodil 29. března 1951 v Havlíčkově Brodě, je ženatý, má dvě děti a vzděláním je strojní inženýr. Přes svůj důchodový věk je i nadále velmi aktivní, čehož důkazem jsou jeho další plánované výpravy. V roce 1982 vytvořil československý zimní výškový rekord na svazích Himalájské hory Cho Oyu a v roce 1986 uskutečnil první československý sólový zimní výstup na nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu. O tři roky později se zúčastnil založení československé polární stanice v Antarktidě na ostrově Nelson. Za jednu z nejvýznamnějších uskutečněných akcí považuje sólový přechod Grónska z východu na západ, který uskutečnil v roce 1996 bez jakékoliv cizí pomoci, spojení a utajeně. Například čtyřicetkrát navštívil Špicberky, dvacet pětkrát Grónsko, osmnáctkrát Severní pól, osmkrát Island, čtyřikrát Kolský poloostrov, čtyřikrát Baffinův ostrov v Kanadě, třikrát Bajkal. Dále Antarktidu, Kamčatku, Sibiř, Finsko atd. Z hor Himaláje, Hindúkuš, Pamír, Kavkaz, Andy, Alpy, Pyreneje, Atlas, Aljašku, skandinávské hory a hory v oblasti rovníkové Afriky. Jak sám uvádí, jeho cílem je dokončení projektu „Tři póly a sedm vrcholů“, který zahrnuje výstup na nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dosažení obou zemských pólů. K jeho dokončení mu chybí výstupy na Mont Everest, masiv Vinson v Antarktidě a dosažení Jižního pólu na lyžích. Na náměty z jeho výprav vzniklo několik filmů a příspěvků do televize (Návraty do bílé samoty, České stopy na Severním pólu, Severní pól …). Je autorem řady článků v novinách a časopisech a často vystupuje i v rozhlase.

Podrobné informace o cestovatelských úspěších Ing. Miroslava Jakeše naleznete na www.miroslav-jakes.cz.

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich