levy_banner

14. Březen, 2016

Snové obrazy Pavlíny Gardianové

Pavlína Gardianovápátek 25. března od 17 hodin, tedy zcela netradičně pro naši instituci, se ve výstavních prostorách městského muzea koná slavnostní zahájení prodejní výstavy obrazů a akvarelů staropacké výtvarnice Pavlíny Gardianové. O úvodní slovo a zároveň i kulturní část programu se postará známý český politik, hudebník a spisovatel Petr Štěpánek.

Pavlína Gardianová se narodila 13. března 1968 v Jičíně, dnes žije a tvoří ve Staré Pace. Její cesta vývoje je velice zajímavá. Je absolventkou bižuterního oboru sklářské školy v Jablonci nad Nisou a školy umělecko-řemeslných prací v Praze. Svůj magisterský titul obhájila na teologické fakultě při Universitě Palackého Olomouc. Vedle výtvarného umění se také věnuje překladatelské činnosti a výuce angličtiny.

Svět barev a malování ji lákal a přitahoval už od dětských let. Zabývala se jím také v Holandsku, kde čtyři roky žila a měla tu i několik samostatných výstav. Ve svém podkrovním ateliéru se výtvarnice zaměřuje především na techniku olejomalby a z její tvorby je dobře znatelný rukopis poetických a lyrických námětů. Využívá široké škály tónů barev a hry světla. Její obrazy vyzařují kouzlo okamžiku, zvláštní křehkost a něhu. Právě proto dílo P. Gardianové dokáže oslovit především milovníky umění z řad ženského publika. Jako červená nit se autorčinou tvorbou prolíná snovost, která přiměje diváka o každém obrazu přemýšlet a dostat se hlouběji pod povrch věcí.

Akademický malíř Vladimír Komárek kdysi o autorce řekl: „Pavlína Gardianová tvoří komorně, nechce oslňovat, ale chce mluvit k člověku. V každém případě však některé z nás oslní a rozhodně patří k hodnotám našeho výtvarného umění.“

Díla P. Gardianové se objevují v řadě soukromých sbírek, na výstavách a v galeriích, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Například její dílo měli možnost návštěvníci zhlédnout v Praze (1990), Bratislavě (1991), Karlových Varech (1992), Nové Pace (1997), Malé Skále, Holandsku (2000), Novém Jičíně, Odry (2004), Nové Pace, Fulneku (2005), Nitře (2006), Hradci Králové, Jičíně (2007), Odry (2008), Vokšicích (2010), Piešťanech, Hradci nad Moravicí, Chorvatsku, Vítkově (2011), Staré Pace (2012) a Staré Pace (2015). Lomnická kulturní veřejnost se poprvé s jejím dílem měla možnost seznámit před čtrnácti lety na její samostatné výstavě. Jsme přesvědčeni, že i ta letošní bude vítaným zpestřením jarní sezóny a že osloví zvláště mladé ctitele výtvarného umění. Akce potrvá až do 24. dubna.

Mgr. Jan Drahoňovský

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat