17. Květen, 2016

Cestopisná přednáška – TIBET

Kailas-foto M. DolistováVe středu 1. června od 17 hodin se uskuteční další z řady cestopisných přednášek, tentokrát zaměřená na Tibet. Prostřednictvím promítání fotografií nás autorka pořadu Mgr. Markéta Dolistová zavede do pro nás neznámých míst tohoto exotického a tajuplného světa. Vstupné je dobrovolné.

Markéta Dolistová vystudovala na Karlově Universitě obor sinologie-orientalistika, revoluční rok 1989/1990 strávila v Pekingu na studijní stáži. Tehdy procestovala velkou část Číny, ale do Tibetu se tehdy zahraniční studenti nepouštěli. Další stáž absolvovala na Taiwanu a po státnicích pracovala v různých čínských obchodních firmách jako tlumočnice. Cestování ji ale provázelo dál a tak začala spolupracovat s CK China Tours jako průvodkyně a vedoucí zájezdů do Číny a od roku 2005 také konečně do Tibetu. V Tibetu potom našla svůj „druhý domov“ (nebo vlastně ten původní…?) a vracela se tam potom i několikrát ročně. S klienty ChinaTours, většinou se jednalo o menší flexibilní skupinky, projela Tibet křížem krážem, jednou ho dokonce přejela celý na kole, jindy se vypravila s tibetským průvodcem a dvěma jaky na pěti denní trek přes hory. V Basecampu Everest obdivovala nejvyšší vrchol planety hned několikrát, obešla posvátnou horu Kailáš a koupala se v posvátném jezeře Manasarovar ve výšce 4800 m n. m.
Nyní se převážně věnuje studiu čínské medicíny, cvičení QIGONG a masážím tuina v Evropské škole tuiny a Klinice Pivoňka. Žije se dvěma dcerami a psem v Hostivici u Prahy.

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain