4. Květen, 2016

Historické a aktuální problémy medicíny

Leoš HegerPřednáška Doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc. o historii moderní medicíny, která ukáže vývoj některých oborů, velké vědecké úspěchy a způsoby organizace zdravotnických systémů, jenž se v různých zemích velmi liší. Probere příčiny nedostatku peněz na zdravotnictví i v nejbohatších zemích světa a zmíní se o etických problémech, které přicházejí s nástupem nových objevů a technologií. Cílem není prezentovat politický pohled na vývoj našeho současného zdravotnictví, ale v případě zájmu bude možno diskutovat i o aktuálních problémech. Akce se koná ve čtvrtek 19. května od 17 hodin ve vstupní hale muzea. Vstupné je dobrovolné. Životopis Leoš Heger, 68 let, narozen v Hradci Králové, kde vystudoval gymnázium a v r. 1972 ukončil lékařskou fakultu. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (HK) pracoval jako rentgenolog a podílel se na rozvoji ultrazvukového vyšetřování a vybudování prvního CT pracoviště v republice. Dlouhodobě pracoval i v zahraničí (USA, Kuvajt, NDR). Po r. 1989 vedl Radiologickou kliniku FN HK a pracoval jako proděkan Lékařské fakulty UK v HK a poté 14 let jako ředitel FN HK. V r. 2010 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kde pracuje dosud a v letech 2010 – 2013 vykonával funkci ministra zdravotnictví. Je ženatý, má dva syny a tři vnoučata. Bydlí v Hradci Králové a od r. 1984 má chalupu v Košově. V r. 2003 spoluzakládal veslařský klub v HK, kde působil 7 let jako předseda.

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich