levy_banner

9. Červen, 2016

VIA BELLI 1866

Upoutávka na výstavuV letošním roce si připomínáme 150. výročí prusko-rakouské války v roce 1866. Lomnické muzeum obdrželo exkluzivní nabídku uspořádat v exponovaném čase oslav zajímavou akci zaměřenou na tuto problematiku. A tak v prostorách městské galerie proběhne ve dnech 26. 6. – 30. 9. 2016 putovní výstava nazvaná „Via Belli 1866„, kterou Komitét pro udržování památek z války roku 1866, jakožto její autor, zapůjčuje různým regionálním institucím za účelem seznámení široké veřejnosti se základními aspekty prusko-rakouské války.

Výstava je tvořena 20 samonosnými panely, na nichž se zájemci mohou dozvědět informace o politickém zákulisí celé války, bojujících armádách i nejdůležitějších bojištích nacházejících se v Čechách a na Moravě. Všechny panely jsou doplněny dobovými kresbami, historickými snímky pomníků a mapami jednotlivých bojišť z produkce rakouského generálního štábu. Zájemcům je tak poskytnuta základní informace o celé prusko-rakouské válce, bez zaměření na konkrétní bitvu či lokalitu. Kvůli této své obecnosti je tak velmi vhodná především pro prvotní zájemce o danou tematiku, byť poskytuje cenné informace i pro poučenější veřejnost. Výstava může být prezentována sama o sobě, stejně tak je ji možno využít jako základ expozice dále zaměřené na jeden region. Výstava „Via Belli 1866″ vznikla v roce 2009 jako jeden z výstupů projektu „Oživení památek v česko-polském pohraničí“, jehož nositelem a garantem byl Komitét pro udržování památek z války roku 1866. Z tohoto důvodu je zpracována dvojjazyčně – česky a polsky, díky čemuž byla několikrát instalována i u našich severních sousedů. Tištěné panely komitétu vhodně doplní vitríny s třírozměrnými exponáty a archivními materiály z fondu lomnického muzea.

Součástí této akce zacílené na vojenskou historii budou i dvě přednášky na dané téma, a to pana Mgr. Petra Lazurka – místopředsedy komitétu, který o tomto konfliktu zasvěceně pohovoří v širších souvislostech včetně ukázek různých typů chladných a palných zbraní. Druhá přednáška paní PhDr. Evy Ulrychové bude spíše zaměřena na dopady této války na civilní obyvatelstvo včetně zdravotních důsledků. O konání výše uvedených přednášek budeme veřejnost včas informovat.

Mgr. Martin Barus- člen předsednictva komitétu 1866 a kurátor výstavy

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat