levy_banner

17. Srpen, 2016

OBRAZY MIRKY MÁDROVÉ PO DESETI LETECH OPĚT V MUZEU

M. Mádrová, PábeníPrvní podzimní muzejní výstava bude věnována přehlídce současné tvorby pražské malířky Mirky Mádrové. Slavnostní zahájení proběhne v neděli 4. září od 10 hodin. Výstavu úvodním slovem otevře bývalý diplomat PhDr. Miroslav Kadlec – nyní košovský chalupář, v kulturním programu vystoupí Maruška Špačková – písničkářka z Českého ráje.

Mirka Mádrová se narodila v roce 1956 v Jičíně. Od roku 1979 žije v Praze, ale spolu se svým manželem, místním rodákem Luborem Mádrem se ráda často vrací na svoji chalupu v Lomnici nad Popelkou. Lubor Mádr je nejen špičkovým zlatníkem a šperkařem, ale též velmi dobrým malířem. Stejně jako manželka Mirka je i on svým obrazem zastoupen v Galerii oblastních výtvarníků lomnického muzea.

M. Mádrová vystavovala od roku 1989 v řadě českých měst, např. Galerie Praha 9, v Jičíně na Valdické bráně (1995), Litoměřicích G Elektra (1996), v MIMOGalerii Praha, Velvarech (1997), Aš (1998),
Chodovská tvrz, G Maron Praha (1999), Tančící dům Praha, Galerie Zbiroh, Zelený dům Praha 9 (2001), Žďár n. S., Kostelec n. Č. L. (2002),
G Novodvorská Praha, Academia Praha (2003), Muzeum Rakovník (2004), Galerie Nora (2005),
G U Zlatého kohouta Praha (zde jsem poprvé měla 100 obrazů), Lomnice n. P. – k 50. narozeninám (2006), Úřad pro jadernou bezpečnost (2007),
Písecká brána Praha (2008), Sedlčany, G Domino Praha (2009), Galerie Moser Praha, zámek Žleby, G JB SPektrum Jičín Vokšice (2010), G Brömse Fr. Lázně, G Poštovka Praha (2011), G Xalibo Ml. Boleslav, G Carson Plzeň (2012), G 14 Praha, Divadlo U Hasičů Praha (2013),
G Loket, továrna Mastných Lomnice s Luborem (2014), knihovna Kbely Praha (2015), G Supice Tábor, výst. síň Nového sdružení Praha (2016).
Měla i několik autorských výstav v našem městě, a to v roce 1997 (společně s manželem Luborem) a v roce 2000 (s Kateřinou Opltovou). S dalšími malířkami se prezentovala v G U Rotundy v Týnci n. S., v G Bohemia Art v Kladně, v Lidicích v Brazílii, v Chomutově.
S jednou z nich – Jozefinou Garaiovou – v r. 2014 vystavovala v Capital muzeu v Pekingu.
Společně s Galerií la femme spolupracuje pravidelně a pravidelně „dělá“ jejich „domácí úkoly“. Zde vybraná skupina malířů tvoří na zadané téma a obrazy se pak soustředí pro výstavu. Například akce na téma „Bohumil Hrabal“ se uskutečnila v Bruselu, Maďarsku, prošla Čechy a nakonec skončila v Horkách u Staré Paky.
Dnes patří Mirka Mádrová mezi úspěšné a uznávané pražské malířky, je členkou Unie výtvarného umění. Její poněkud svéráznou tvorbu nelze nikam zařadit, ale ani přehlédnout. Podařilo se jí totiž něco, co je v dnešní době velmi obtížné – vytvořit si svůj vlastní, velmi osobitý styl. Její sytě barevné obrazy a především postavy na nich ztvárněné jsou zachyceny se svým nenapodobitelným výrazem – snadno rozpoznatelné. Zároveň jsou plné osobitého humoru i kritiky nešvarů současnosti. Skrze ně hledí na svět zamyšleně, kriticky i láskyplně, s jemnou ironií i něhou a své malířské umění předává jak vzdušný polibek všem citlivým divákům. Jako malířka se vyznačuje neobvyklými a neotřelými náměty s originální pointou či filozofickým podtextem. Některé obrazy ve spojení s názvem mohou působit až absurdně. Všechny jsou však na vysoké umělecké úrovni.
Jelikož je výstava prodejní, je možno obraz, který vám přiroste k srdci, zakoupit a potěšit se s ním v těžších chvilkách, protože každý přináší alespoň malý úsměv.
Mirka Mádrová o sobě:
Říká se, že nejlepší inspirací je termín, ten já nemám. Snažím se malovat každý den a opravdu se mi daří to tak dodržet. Je jen velmi málo dní, kdy bych neměla štětec v ruce. A tak, jak to baví mě, bych chtěla, aby to bavilo i diváky, aby výstava zaujala a nebyla nudná.
Již deset let mívám vždy v březnu výstavu U Zlatého kohouta v Praze. Sem si zvu různé hosty, kteří zde společně se mnou vystavují a dochází pak k zajímavým setkáním. To mně zcela vyhovuje. Práce doma je samotářská a já nejsem zas až tak společenská. A právě na vernisážích si to pak vynahradím. Několikrát mi zahajovala Zita Kabátová, Josef Vinklář, Bořivoj Navrátil, Jan Vodňanský, Vladimír Mišík, ale třeba i Barbora Špotáková. A co teprve s jakou spoustou úžasných lidí jsem se tam již seznámila!!!
Lomnická výstava Mirky Mádrové potrvá v muzeu do 11. října.

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat