1. Listopad, 2016

140. výročí úmrtí Františka Palackého

František PalackýPřednáška Doc. PhDr. Vladimíra Koblížka, PhD. o „Otci národa“ – českém historikovi, politikovi a spisovateli, zakladateli moderního dějepisectví, jehož výročí skonu si letos připomínáme. Akce se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Bývalý vysokoškolský pedagog představí F. Palackého (1798 – 1876) nejenom jako historika a společensky angažovanou osobnost, ale prostřednictvím přednášky nahlédneme také i do jeho soukromého života.

Ve svém díle využíval nabytých rozsáhlých znalostí řady vědeckých oborů. Proto bylo logickým vyústěním, že se stal prvním badatelem, který uvažoval o vytvoření české národní encyklopedie. Těžiště jeho činnosti samozřejmě spočívalo v sepsání monumentálního pětisvazkového díla „Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě“, které velkorysým způsobem mapuje naše dějiny od nejstarších dob až po rok 1526. Ve stínu tohoto stěžejního projektu je řada menších prací širokého záběru dokonce včetně poezie.

V dobách zostřeného národního zápasu a politického kvasu na konci 40. let 19. století se Palacký uplatnil i jako výrazný politik liberálního zaměření. Alfou a omegou jeho cílů bylo vrátit českému národu někdejší historická práva. František Palacký přesáhl svým dlouhým životem dobu národního obrození a i v 60. letech 19. století se aktivně podílel na společenském životě.

Činnost Františka Palackého ocenila i Lomnice nad Popelkou, a to čestným občanstvím, které mu bylo uděleno jako druhé osobnosti po Antonínu Markovi dne 19. března 1861. Současně byl také jmenován i jeho zeť František Ladislav Riegr, významný český politik a právník, rodák ze Semil.

Pracovníci lomnického muzea srdečně zvou tradičně nejen zájemce o českou historii, ale také ostatní veřejnost. Cílem přednášky je přiblížit život a dílo politika a historika, zakladatele novodobého českého dějepisectví, a to poněkud z jiného zorného úhlu pohledu. Přiznejme si, že někteří z nás jej znají především z tisícikorunové bankovky, která vznikla v ateliéru našeho předního grafika Oldřicha Kulhánka…

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain