1. Listopad, 2016

SETKÁNÍ SE ZDEŇKEM ZAHRADNÍKEM

Zdeněk ZahradníkV sobotu 19. listopadu se od 17 hodin uskuteční ve vstupní hale muzea setkání s lomnickým rodákem, hudebním skladatelem a dirigentem panem Zdeňkem Zahradníkem. Akce bude spojená se křtem nové knihy paní Lenky Přibylové s názvem: Zdeněk Zahradník – Tajemství symbiózy hudby a slova. Nový knižní titul pojednává o životě a díle našeho lomnického rodáka, který v letošním roce oslavil významné životní jubileum.

Knihu pokřtí ředitelka ZŠ TGM Lomnice nad Popelkou Mgr. Alena Ženatá a ředitel muzea Mgr. Jan Drahoňovský.

Účinkují: Šárka Trejbalová, Klára Ptáčková, Viktorie Surmová, Kristina Kubová, zahraje Zdeněk Bělohradský

Hudební skladatel a režisér, dramaturg a pedagog MgA. Zdeněk Zahradník se narodil 3. června 1936 v Lomnici nad Popelkou. V letech 1954 – 58 studoval kompozici na hudební fakultě HAMU v Praze u profesora Václava Dobiáše. Po ukončení studia působil jako pedagog na Lidové konzervatoři, později na Státní konzervatoři v Praze, kde vyučoval hudební teorii a skladebné nauky. O roku 1967 byl zaměstnán jako hudební režisér a později i jako dramaturg gramofonové redakce vydavatelství Supraphon a po roce 1990 působí jako nezávislý hudební režisér. Mezi další Zahradníkovy tvůrčí aktivity patří jeho dlouholetá spolupráce s Lyrou pragensis. Od roku 2009 je předsedou Společnosti českých skladatelů při Asociaci hudebních umělců a vědců. Je autorem řady komorních, symfonických a vokálních skladeb. Vedle tradičních postupů ve své hudebně užívá také prvky romantismu, neoklasicismu a část jeho díla je ovlivněna hudbou Orientu.

Každoročně, vždy na 1. května, autor pořádá na hradě Valdštejn koncertní melodramatickou verzi pro recitaci, smyčcové kvarteto, harfu a klavír Máchův Máj, což je jeho oblíbené celoživotní téma.

Podstatu díla Z. Zahradníka nejlépe vystihl redaktor Jan Králík v časopise Hudební rozhledy: „Setkání se Zdeňkem Zahradníkem … je pokaždé novým dotekem s obdivuhodnou životní silou a jiskrou, s důvěrou v krásu a s obdivem k ní, s pokorou k hledání v širokém obzoru po hudebních oborech, po poezii různých kultur, po astronomii i mystice. Vždycky vyzařuje vnitřní nadšení, vědom si hloubek a taktně objevující, navozující poznání ne pouze sobě, ale především druhým. Jistě, skladatel a současně klavírista, profesor harmonie, kontrapunktu a forem, hudební režisér a dramaturg, dirigent, sbormistr, pečlivý korepetitor, učitel i organizátor … to vše až do morku kostí. O Zdeňku Zahradníkovi – nejen v čase jeho osmdesátin, nelze psát pouze věcně. Vždycky nad ním vane všudypřítomné tvořivé křídlo.“

Pořadatelé věří, že letošního osmdesátníka Zdeňka Zahradníka přijde na plánovanou akci pozdravit široká hudební veřejnost našeho města. Vstupné je dobrovolné.

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde