19. Leden, 2017

Zlatá éra českého filmového plakátu

Plakát – Zlatá éra československého filmu

Prvním letošním muzejním výstavním počinem se stane přehlídka filmových plakátů z období 60. – 80. let minulého století z rozsáhlé, sběratelsky kvalitní a cenné kolekce pana Jaroslava Mužíčka, bývalého ředitele Městského kina v Nové Pace. více fotografií zde

Nová výstava návštěvníkům představí exponáty z doby, kdy byl český filmový plakát významným a svébytným uměleckým fenoménem, který získal obdiv a respekt i na tehdejších mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, v americkém Chicagu či francouzském Cannes. V této produktivní éře se stal český filmový plakát nezávislou tvůrčí uměleckou interpretací filmového díla, který neplnil pouze komerční a informační funkci, ale působil také na diváka svojí výtvarnou kvalitou. Plakát této doby tedy představoval umělecké dílo a stal se záhy vyhledávaným předmětem sběratelského zájmu, do jejichž hledáčku se dostal zcela oprávněně. V současnosti tvůrčí výraz filmového plakátu do jisté míry ustoupil požadavkům moderní doby, což přirozeně vedlo k zániku fenoménu originality českých filmových plakátů. Oproti komerčním moderním plakátům mají dnes již historické unikáty ze soukromé sbírky J. Mužíčka nemalou sběratelskou, ale především uměleckou hodnotu. K vidění bude nejen tvorba profesionálních, filmových i scénických výtvarníků, grafiků a malířů, mezi kterými dominují takové osobnosti, jako byli a jsou Adolf Born, Vratislav Hlavatý, Michal Pacák, Jiří Šalamoun, Karel Vlach, Kája Saudek, Petr Sís, Klára Istlerová, Josef Vyleťal, Olga Vyleťalová – Poláčková a mnozí další.

Výstavu doplní různé dobové materiály spojené s filmovou produkcí a promítání filmů u nás, ať už v místním Biu invalidů či jeden čas také v divadle. Jedná se např. o plakáty z období 30. – 40. let, barevné skleněné filmové reklamy místních firem prezentované vždy před začátkem projekce, promítačky, fotografie, městské kroniky, kde jsou zmínky o činnosti tohoto typu kultury, dále podpisy známých osobností filmového světa atd. K vidění budou i plakáty filmů a osobní věci lomnické rodačky, režisérky Věry Šimkové – Plívové a také zmínky o dalším významném lomnickém rodákovi, filmovém a divadelním herci Josefu Bejvlovi, pobytu budoucích prvorepublikových hvězd Otomara Korbeláře a Věry Ferbasové v našem městě. Málo známou skutečností též je, že v Lomnici nad Popelkou se uskutečnilo v bývalém Hotelu Doležal jedno z posledních veřejných vystoupení „krále komiků“ Vlasty Buriana…

Akce určená především pamětníkům a milovníkům stříbrného plátna proběhne ve dnech 7. 2. – 19. 3. 2017. Přijďte si do výstavní síně lomnického muzea zavzpomínat na zlatou éru českého filmového plakátu.

Mgr. Jan Drahoňovský

512 51 (zobrazit na mapě)

Navštivte hip-hop-obleceni.info - všechno o hip hopu a hip hop stylu na jedné adrese.