19. Leden, 2017

Zlatá éra českého filmového plakátu

Plakát – Zlatá éra československého filmu

Prvním letošním muzejním výstavním počinem se stane přehlídka filmových plakátů z období 60. – 80. let minulého století z rozsáhlé, sběratelsky kvalitní a cenné kolekce pana Jaroslava Mužíčka, bývalého ředitele Městského kina v Nové Pace. více fotografií zde

Nová výstava návštěvníkům představí exponáty z doby, kdy byl český filmový plakát významným a svébytným uměleckým fenoménem, který získal obdiv a respekt i na tehdejších mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, v americkém Chicagu či francouzském Cannes. V této produktivní éře se stal český filmový plakát nezávislou tvůrčí uměleckou interpretací filmového díla, který neplnil pouze komerční a informační funkci, ale působil také na diváka svojí výtvarnou kvalitou. Plakát této doby tedy představoval umělecké dílo a stal se záhy vyhledávaným předmětem sběratelského zájmu, do jejichž hledáčku se dostal zcela oprávněně. V současnosti tvůrčí výraz filmového plakátu do jisté míry ustoupil požadavkům moderní doby, což přirozeně vedlo k zániku fenoménu originality českých filmových plakátů. Oproti komerčním moderním plakátům mají dnes již historické unikáty ze soukromé sbírky J. Mužíčka nemalou sběratelskou, ale především uměleckou hodnotu. K vidění bude nejen tvorba profesionálních, filmových i scénických výtvarníků, grafiků a malířů, mezi kterými dominují takové osobnosti, jako byli a jsou Adolf Born, Vratislav Hlavatý, Michal Pacák, Jiří Šalamoun, Karel Vlach, Kája Saudek, Petr Sís, Klára Istlerová, Josef Vyleťal, Olga Vyleťalová – Poláčková a mnozí další.

Výstavu doplní různé dobové materiály spojené s filmovou produkcí a promítání filmů u nás, ať už v místním Biu invalidů či jeden čas také v divadle. Jedná se např. o plakáty z období 30. – 40. let, barevné skleněné filmové reklamy místních firem prezentované vždy před začátkem projekce, promítačky, fotografie, městské kroniky, kde jsou zmínky o činnosti tohoto typu kultury, dále podpisy známých osobností filmového světa atd. K vidění budou i plakáty filmů a osobní věci lomnické rodačky, režisérky Věry Šimkové – Plívové a také zmínky o dalším významném lomnickém rodákovi, filmovém a divadelním herci Josefu Bejvlovi, pobytu budoucích prvorepublikových hvězd Otomara Korbeláře a Věry Ferbasové v našem městě. Málo známou skutečností též je, že v Lomnici nad Popelkou se uskutečnilo v bývalém Hotelu Doležal jedno z posledních veřejných vystoupení „krále komiků“ Vlasty Buriana…

Akce určená především pamětníkům a milovníkům stříbrného plátna proběhne ve dnech 7. 2. – 19. 3. 2017. Přijďte si do výstavní síně lomnického muzea zavzpomínat na zlatou éru českého filmového plakátu.

Mgr. Jan Drahoňovský

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.