13. Červenec, 2017

MALÍŘ A ILUSTRÁTOR KAREL FRANTA

Ilustrace Karla FrantyV neděli 23. července v 10 hodin bude slavnostním zahájením otevřena výstava obrazů, kreseb a ilustrací výtvarníka Karla Franty, a to v rámci 23. ročníku hudebně – dramatického festivalu Lomnické kulturní léto. Úvodního slova se zhostí básník František Novotný, v kulturním programu vystoupí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou.

Karel Franta (nar. 1. 5. 1928 v Libčicích nad Vltavou) je českým malířem a ilustrátorem. Nejprve se vyučil litografem. Po absolvování Grafické školy v roce 1946 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vladimíra Sychry a Miloslava Holého. Působil jako výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich, kde se setkal mimo jiné také s Jiřím Trnkou nebo Helenou Zmatlíkovou. Svými kresbami a vlastními texty přispíval do časopisů Ohníček, Pionýr a Sluníčko. Jeho příběhy na pokračování vycházely časopisecky v 60. a 70. letech 20. století a před nedávnem byly souborně vydány v Knize komiksů. Kdo by neznal Malého Vinnetoua nebo Kida Lomihnáta z městečka Akorát? A co strašidýlko Kuk?

Veřejnosti je Karel Franta znám především jako ilustrátor mnoha knih pro děti. Podílel se na publikacích Jiřího Havla, Marie Kubátové, Jiřího Žáčka, Václava Čtvrtka, Ilony Borské a mnoha dalších. Půvabné jsou ilustrace ke knížkám Františka Nepila, se kterým jej pojilo přátelství a společné vidění světa z té lepší, veselejší stránky. Na desítky se dají počítat ilustrace, jež doprovázejí pověsti z Čech i Moravy a které k vydání připravil Vladimír Hulpach. Zvláště úspěšná byla spolupráce s Willi Fährmannem, německým spisovatelem, který se věnoval dětské literatuře, či spolupráce s básníkem a prozaikem Reinerem Kunzem. Ilustroval také francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Je také autorem řady poštovních známek.

Kresby a obrazy Karla Franty mohli návštěvníci obdivovat na četných samostatných i společných výstavách, doma i v zahraničí, v Praze, Boloni, v Tokiu, ve Španělsku i Mexiku. Dílo Karla Franty bylo oceněno několika prestižními cenami. V roce 1986 obdržel ve Frankfurtu nad Mohanem cenu Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci, v roce 1994 byl zapsán na čestné listině IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Obě tato ocenění patří k největším, které mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat.

Výstavu prací významné osobnosti jakou je Karel Franta, si můžete prohlédnout až do 27. srpna.

Andrea Zikmundová

Otevřeno

Během letních prázdnin je muzeum otevřeno po očištění rukou dezinfekčním prostředkem.
Každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin.