levy_banner

13. Červenec, 2017

MALÍŘ A ILUSTRÁTOR KAREL FRANTA

Ilustrace Karla FrantyV neděli 23. července v 10 hodin bude slavnostním zahájením otevřena výstava obrazů, kreseb a ilustrací výtvarníka Karla Franty, a to v rámci 23. ročníku hudebně – dramatického festivalu Lomnické kulturní léto. Úvodního slova se zhostí básník František Novotný, v kulturním programu vystoupí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou.

Karel Franta (nar. 1. 5. 1928 v Libčicích nad Vltavou) je českým malířem a ilustrátorem. Nejprve se vyučil litografem. Po absolvování Grafické školy v roce 1946 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vladimíra Sychry a Miloslava Holého. Působil jako výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich, kde se setkal mimo jiné také s Jiřím Trnkou nebo Helenou Zmatlíkovou. Svými kresbami a vlastními texty přispíval do časopisů Ohníček, Pionýr a Sluníčko. Jeho příběhy na pokračování vycházely časopisecky v 60. a 70. letech 20. století a před nedávnem byly souborně vydány v Knize komiksů. Kdo by neznal Malého Vinnetoua nebo Kida Lomihnáta z městečka Akorát? A co strašidýlko Kuk?

Veřejnosti je Karel Franta znám především jako ilustrátor mnoha knih pro děti. Podílel se na publikacích Jiřího Havla, Marie Kubátové, Jiřího Žáčka, Václava Čtvrtka, Ilony Borské a mnoha dalších. Půvabné jsou ilustrace ke knížkám Františka Nepila, se kterým jej pojilo přátelství a společné vidění světa z té lepší, veselejší stránky. Na desítky se dají počítat ilustrace, jež doprovázejí pověsti z Čech i Moravy a které k vydání připravil Vladimír Hulpach. Zvláště úspěšná byla spolupráce s Willi Fährmannem, německým spisovatelem, který se věnoval dětské literatuře, či spolupráce s básníkem a prozaikem Reinerem Kunzem. Ilustroval také francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Je také autorem řady poštovních známek.

Kresby a obrazy Karla Franty mohli návštěvníci obdivovat na četných samostatných i společných výstavách, doma i v zahraničí, v Praze, Boloni, v Tokiu, ve Španělsku i Mexiku. Dílo Karla Franty bylo oceněno několika prestižními cenami. V roce 1986 obdržel ve Frankfurtu nad Mohanem cenu Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci, v roce 1994 byl zapsán na čestné listině IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Obě tato ocenění patří k největším, které mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat.

Výstavu prací významné osobnosti jakou je Karel Franta, si můžete prohlédnout až do 27. srpna.

Andrea Zikmundová

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat