28. Červenec, 2017

Výtvarník a ilustrátor Karel Franta

Malíř a ilustrátor Karel FrantaDne 19. července, čtyři dny před zahájením výstavy ilustrací významného malíře a ilustrátora Karla Franty, nás zastihla smutná zpráva o jeho úmrtí. V historii výstavní činnosti lomnického muzea se tak stalo již podruhé, kdy vystavovatel se nedočkal svého zahájení, v prvním případě skonal během přehlídky, jako tomu bylo před dvěma lety v případě herce pana Jiřího Krytináře. více fotografií zde Slavnostní vernisáž v neděli 23. července se vlivem okolností nesla v pietním duchu a proběhla za účasti téměř dvou stovek návštěvníků. Osobně se zúčastnila i manželka paní Alenka Frantová s dalšími rodinnými příslušníky. Velký dík patří především autorovu dlouholetému příteli básníkovi Františku Novotnému, jehož citlivá úvodní řeč byla plná dojemných vzpomínek na výraznou uměleckou osobnost, jakou pan Karel Franta byl. Z nepřeberného množství reakcí čtenářů internetového článku, který veřejnost informoval o mistrově úmrtí, nás zaujalo několik myšlenek. Dovolte nám citovat několik zásadních postřehů: „Dílka Karla Franty mají dokonalou linii a žijí vlastní fantazii. Nepostrádají laskavý vtip, jsou veselé, radostné a lehce přenosné na dětského čtenáře“ „Ač si to neuvědomujeme, každý z nás má ve své knihovničce publikaci či učebnici s jeho ilustracemi, kterými jsme kdysi listovali, učili se z nich či četli našim dětem nebo vnoučatům.“ Dle vyjádření rodiny se jedná o zcela poslední autorovu výstavu, která důstojně ukončí kapitolu jednoho výtvarníka. Pro naši instituci je velkou ctí, že máme možnost v takto velkém rozsahu prezentovat průřez výtvarnou tvorbou Karla Franty, umělce renesančního formátu. Kromě olejomaleb a knižních ilustrací nesmíme zapomenout ani na jeho nezanedbatelný přínos pro známkovou tvorbu. Přesto, že jsme měli možnost s panem Frantou jen velmi krátce spolupracovat, setkání s ním bylo nezapomenutelné. Co je však hlavní, že jeho dílo tu bude stále s námi a je připraveno těšit i další budoucí generace.

Pracovníci lomnického muzea

Autor fotografií: J. Švásta a archiv muzea

512 51 (zobrazit na mapě)

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich