11. Říjen, 2017

CO NÁM TO ZPÍVÁ NA ZAHRADĚ ANEB ZPĚV PTÁKŮ KOLEM NÁS

pěnkava obecnáOrnitolog, fotograf i spisovatel RNDr. Zdeněk Mrkáček se zpěvem a dalšími hlasovými projevy ptáků zabývá již odmalička a patří k předním znalcům v tomto oboru u nás. Pokud si uděláte čas 19. října od 17 hodin na jeho, dozvíte se, jak se můžete naučit poznávat hlasy vybraných druhů našich ptáků od výra až po jeřába popelavého. Přednášku autor doprovodí fotografiemi a vlastními nahrávkami.

Ptáci patří od nepaměti k nejvíce oblíbeným skupinám živočichů a to nejen u nás. Přispívá k tomu velká různorodost jejich velikosti, barevnosti, aktivní způsob života, nepřeberné množství druhů i život prakticky ve všech typech prostředí. Naši pozornost přitahují též svými hlasovými projevy. Jejich řeč je velice bohatá, ale pro nás stále dosti tajemná a málo srozumitelná. Většině z nás je jistě nejbližší zpěv pěvců od sýkor, kosa, pěnkavy, červenky, zvonka až po pěnice, sedmihláska a slavíka. Zpěv těchto i dalších druhů významně obohacuje náš život ve dnech všedních i svátečních a to kolikrát přímo na naší zahradě. Stačí se jen pozorně zaposlouchat…

O tom, že tato problematika Lomničanům nebyla ani v minulosti cizí, svědčí dochovaná pozvánka z 8. ledna roku 1905 na ples „Spolku pro ochranu ptactva v Lomnici nad Popelkou“, který se konal v hostinci pana Rámyše, uskutečněný pouze pro zvané. Cennou dobovou pozvánku, dokumentující bohatou spolkovou činnost, můžete nalézt, společně se stříbrnou medailí z roku 1974 udělenou za chov andulek panu Jiřímu Bergrovi z Popelek, ve stálé zoologické expozici v oddělení věnovanému našemu ptactvu.

RNDr. Zdeněk Mrkáček

512 51 (zobrazit na mapě)

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde