4. Říjen, 2017

DŘEVOŘEZBY ČESKÝCH PANOVNÍKŮ A JEJICH MANŽELEK

Jarmila HaldováDruhá podzimní výstava v lomnickém muzeu nese výstižný název „Dřevořezby českých panovníků a jejich manželek. Jméno autorky Jarmily Haldová ze Sedloňova v Orlických horách je mezi českými řezbáři a betlémáři velkým pojmem. V minulosti již v našem muzeu bylo její dílo prezentováno, především v rámci několika ročníků kolektivních vánočních výstav.

V letošním roce se nám představí samostatně se svojí unikátní kolekcí 110 kolorovaných reliéfních obrazů z lipového dřeva, která nám přiblíží dávno zaváté příběhy z české historie. Postavy našich dějin jsou pojaty zcela věrně, včetně dobových reálií, oblečení, účesů a charakteristických znaků, které se k těmto osobnostem vážou. Autorka, než přistoupila k realizaci svého životního díla, studovala velké množství dobové a odborné literatury, zhlédla nepřeberné množství obrazového materiálu, využila ke své práci též i poznatky z archeologických výzkumů, pátrala v archívech, konzultovala s historiky a dalšími odborníky.

Jarmila Haldová, roz. Havlíková se narodila v Praze v roce 1951. Své renomé ve výtvarném světě si vydobyla nápaditými a sochařsky dovednými dřevěnými skulpturami, osvědčila se však také jako malířka botanických krás, i jako ilustrátorka pohádek a tvůrce dřevěných a papírových vystřihovacích betlémů. Pochází z umělecké rodiny; otec Václav Havlík působil v profesionálním loutkovém divadle prof. Skupy – Divadélku Spejbla a Hurvínka, matka Jarmila Havlíková byla studentkou profesora Muziky a zkušenou kreslířkou a malířkou. Stala se ilustrátorkou mnoha dětských knížek a realizátorkou loutek.

Jarmila Haldová v 70. letech publikovala v zahraničních odborných botanických časopisech, především v USA a Velké Británii. Jako vynikající uznávaná ilustrátorka rostlin byla zařazena do celosvětového seznamu botanických ilustrací (Index Londonensis). V roce 1975 se s rodinou přestěhovala z metropole do odlehlého Sedloňova v Orlických horách a začala tvořit především plastiky s dětskými motivy a tematické celky (kolekce bohů z řecké mytologie, postavy z Babičky Boženy Němcové a z Mozartových oper), v 80. letech pracovala J. Haldová v rychnovském okresním muzeu, kde realizovala několik velmi zdařilých výstav. Později ilustrovala řadu knih, např. pověsti z Orlických hor a Podorlicka, tři díly pohádek z Orlických hor a knihu místních německých báchorek Babička vypravuje a pověsti Eduarda Weise „Na přástkách v Podorlicku“ a pohádkovou knížku Antonína Špinlera „Bílá liška“.

„Pohádkovou výstavu“ významné malířky, ilustrátorky a řezbářky Jarmily Haldové si můžete prohlédnout ve dnech 8. 10. – 26. 11. 2017. Zájemci si budou moci zakoupit jak autorčinu publikaci s fotografiemi dřevořezeb a krátkými životopisy českých panovníků a jejich manželek, a taktéž i vystřihovací betlémy. Slavnostní vernisáž se uskuteční v neděli 8. října od 10 hodin. Úvodní slovo pronese místostarosta města Ing. Zdeněk Rajm, v kulturní části programu se představí Malý pěvecký sbor ZŠ TGM Lomnice nad Popelkou. Akce bude jistě milým zpestřením podzimní lomnické kulturní sezony.

Mgr. Jan Drahoňovský – ředitel muzea

512 51 (zobrazit na mapě)

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich