levy_banner

18. Říjen, 2017

Václav Hanka – objevitel či autor Rukopisu královedvorského a zelenohorského?

Rukopis_ZelenohorskýPřednáška Doc. PhDr. Vladimíra Koblížka, PhD. se koná ve čtvrtek 26. října od 17 hodin ve vstupní hale muzea. Vstupné je dobrovolné.

Východočeský rodák z obce Hořiněves u Hradce Králové Václav Hanka je dodnes spojován s rukopisnými památkami, které se objevily ve druhém desetiletí devatenáctého století. Ty měly prokazovat svůj údajně starobylý původ. Rukopis královédvorský se hlásil do století třináctého, kdežto Rukopis zelenohorský byl dokonce považován za ještě starobylejší text, a to z desátého století. Tehdy s největší pravděpodobností vznikla nejstarší česká literární památka, a to duchovní píseň Hospodine, pomiluj ny.

Již v roce 1816 byla nalezena takzvaná Píseň vyšehradská. Kriticky uvažující badatel Josef Dobrovský ji sice nejprve uznal za pravou, a tak ji v roce 1818 uveřejnil ve svých německy psaných Dějinách české řeči a starší literatury, avšak po šesti letech svoje stanovisko změnil. 16. září 1817 spatřila světlo světa druhá památka, a to Rukopis zelenohorský. Právě s ním je spojován Václav Hanka. Okolnosti nálezu byly zajímavé; v kobce (sklípku) věže kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem byl uvedeného dne objeven uvedený text; jednalo se o 12 lístků menšího formátu a dva rukopisné proužky. V roce 1818, tedy v době, kdy vzniklo dnešní Národní muzeum v Praze, se vyskytla další památka, sice Rukopis zelenohorský. Přednáška připomene posluchačům nejen průběh rukopisných sporů, které nejsou do dnešních dnů zcela ukončeny, ale bude se týkat i osobnosti Václava Hanky, jemuž se dostalo nejspíš zcela jednostranného označení: falzátor neboli padělatel. Tento badatel však přeložil do češtiny německy psanou mluvnici Josefa Dobrovského a připravil k vydání některé památky staré české literatury, např. soubor skladeb Starobylá skládání, Dalimilovu kroniku nebo spis M. Jana Husa Dcerka. Proslul i jako znalec řady slovanských jazyků a ovládal i nejstarší spisovný jazyk slovanský, takzvanou staroslověnštinu.

Doc. PhDr. Vladimír Koblížek, PhD.

 

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat