25. Říjen, 2017

ZVON JAKO HUDEBNÍ NÁSTROJ

ilustrační fotoPřednáška profesora Radka Rejška se koná ve čtvrtek 2. listopadu od 17 hodin ve vstupní hale muzea. Vstupné je dobrovolné.

Pár slov k přednášce:

Zvony našich kostelů patří mezi památky, které rozhodně stojí za pozornost. Pro mnoho lidí jsou tyto nádherné a ušlechtilé předměty, které sloužily a slouží nejen liturgii, obestřeny tajemstvím. Možná je to proto, že většina věží a zvonic je za normálních okolností širší veřejnosti nepřístupná, takže mnohý sice vnímá vyzvánění a lahodné hlasy zvonů sluchem, ale těch, kteří mají jasnou představu o tom, jak zvony vypadají ve skutečnosti a pěkně zblízka, není možná tak mnoho. Česká republika je v porovnání s ostatními zeměmi Evropy na umělecky a historicky cenný zvonařský odkaz stále ještě dosti bohatá, a to i navzdory dvěma osudovým rekvizicím během obou světových válek. A nejsou to jen zvony památné, které musíme do tohoto odkazu, na nějž můžeme být právem hrdi, počítat. Není totiž v Evropě mnoho zemí, jejichž současné zvonařství má takovou úroveň, jako právě naše.

Zvon jako takový je však zároveň jedinečným hudebním nástrojem a zvonohry jsou svébytným hudebním fenoménem., i když u nás zatím málo známým a netradičním. A právě o hudbě zvonů bude tato beseda.

Radek Rejšek

512 51 (zobrazit na mapě)

Super hip hop eshop za minimální ceny.