23. Listopad, 2017

Betlémy 2017 – 16. ročník tradiční vánoční výstavy

Betlém autora Karla TittlaStalo se již příjemnou a vítanou tradicí, že ve vánočním čase připravují pracovníci lomnického muzea každoročně hojně navštěvovanou výstavu betlémů, a to jak z muzejních sbírek, tak i vypůjčených z různých institucí a od soukromých osob.

V letošním roce opět budou k vidění historické, ale také současné výrobky zručných řezbářů. Pokud jde o materiály, z kterých jsou betlémy vyhotoveny, jedná se o práce tradiční, ale i méně tradiční.

Premiéru bude mít několik exponátů, které jste ještě neměli možnost zhlédnout. Dominantním kusem se stane velký polychromovaný betlém z 50. let 20. století řezbáře pana Cejnara z Jablonce nad Nisou. Místní oblastní řezbáře v letošním roce zastoupí díla Františka Šíra z Levínské Olešnice ze stejného období, provedené až s filigránskou dokonalostí, dále manželů Kalouskových z nedaleké Železnice s pro ně tolik typickými boubelatými figurkami, nebo pana Slezáka z Češova u Jičína. Po delším čase bude vystaven i polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zde zastoupeni v jejich typických oděvech. Zajímavostí jistě bude i betlém pana Karla, vyrobený z drátů a různých druhů látek. Chybět nebudou ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Samostatnou část výstavy bude tvořit kolekce dřevořezeb hudebního skladatele Jaroslava Krčka a jeho manželky Gábiny, včetně jimi vyrobených hudebních nástrojů.

Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v minulém ročníku připraví také koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku. Jednat se bude o zcela nově zrestaurované skříně a truhly, chybět nebude ani exponát vyrobený v roce 1735. Díky tomuto letopočtu jde o nejstarší dochovaný kus v severovýchodních Čechách.

Návštěvníci se budou moci také těšit na prodej různého vánočního zboží od pohlednic, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních dekorací. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky.

Výstava bude zpřístupněna v sobotu 2. prosince v předvečer prvního adventu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky bude připravena možnost zdobení perníčků, včetně zakoupení čerstvých zákusků. Jako předvánoční dárek a zároveň poděkování našim příznivcům je připraveno v pořadí již druhé „Zpívání mezi betlémy“ v podání písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince od 17 hodin. Výstava bude zakončena tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle ve čtvrtek 4. ledna 2018 od 18 hodin.

Pracovníci muzeu srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

Mgr. Jan Drahoňovský

512 51 (zobrazit na mapě)

I na sport stylově. Klikněte na obleceni-sportovni.info a získejte více informací.