10. Prosinec, 2017

Vyšla nová kniha – Hrobům v dáli

Přebal knihyLenka Holubičková: Hrobům v dáli – otisk 1. světové války na Lomnicku

Vydala Gentiana Jilemnice, 2017, 1. vydání, formát A 4, 224 stran, kniha je vázaná, celobarevná.

Kniha volně navazuje na publikace Hrobům v dáli – otisk 1. světové války na Jilemnicku a Hrobům v dáli – otisk 1. světové války na Semilsku, které vyšly v roce 2014 a 2016 a přinášely informace o pomnících a pamětních deskách, kterými tamní obce uctily památku svých padlých spoluobčanů.

Také v obcích na Lomnicku si lidé přáli, aby se na jejich blízké, kteří v oné Velké válce zahynuli, nezapomnělo. Proto i oni se skládali „na pomník“, vybírali toho nejlepšího sochaře či kameníka a připravovali důstojné slavnosti, jimiž připomínali památku svých synů, manželů, otců, bratrů a přátel, kteří se už ze života v samostatné republice radovat nemohli.

Kniha mapuje osudy mužů z dvaceti osmi obcí od Tatobit po Syřenov a od Košťálova po Železnici, kteří padli, zemřeli v polních lazaretech i v nemocnicích daleko za frontou, ale zmiňuje i ty, kteří se ztratili kdesi ve válečné vřavě a o jejichž osudu se rodiny nikdy nic bližšího nedozvěděly.

Text doplňuje množství dobových pohlednic a nikdy nepublikovaných fotografií a lístků polní pošty, velmi působivé jsou úryvky z deníků a dopisů, které byly často tím jediným, co po nich jejich milým zůstalo. Součástí publikace je i rejstřík obsahující jmenný seznam bezmála tisícovky vojáků. Za každým jménem se skrývá konkrétní osud. Všichni ti muži měli před válkou své sny, touhy a plány, mnozí z nich měli děti a ty pak měly své děti…

Čtení v této knize je návratem ke kořenům, neboť téměř každý, kdo z našeho kraje pochází, jméno někoho ze své rodiny na některém z pomníků najde.

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain