22. Leden, 2018

TROCHU JINÁ PŘEDNÁŠKA

Přednáška o „Doprovázení pacientů v konečné fázi života“

Jak zcela výstižně vypovídá samotný název článku, v pořadí druhá přednáška jarního muzejního cyklu bude se zcela jiným zaměřením, než jsou naši návštěvníci zvyklí, tzn., nebude soustředěna ani na otázky historie či s cestovatelským podtextem. Uskuteční se ve spolupráci s Římsko-katolickým farním úřadem v Lomnici nad Popelkou v pondělí 19. února od 17 hodin ve vytopené vstupní hale muzea. Autorka Jana Sieberová je zdravotní sestrou, která založila v roce 2009 společně se svým manželem MUDr. Pavlem Sieberem domácí hospicovou péči v Hořicích v Podkrkonoší. Nedostatečná péče o umírající pacienty v nemocnicích a snahy o uzákonění eutanázie v České republice byly spouštěcím faktorem k opuštění její profese anesteziologické sestry. Od roku 2008 aktivně přednáší téma eutanázie zdravotníkům a studentům v Královéhradeckém kraji. Je také jednou ze školitelek mezinárodního projektu Vzdělávacího konsorcia zdravotních sester pracujících s pacienty v konečné fázi života pod záštitou mezinárodní nadace Bristol – Myers Squibb Foundation, která se zaměřuje na nerovnosti v péči o pacienty trpící rakovinou ve střední a východní Evropě. Tuto problematiku přednáší od roku 2009. Snaží se o to, aby se paliativní péče stala nedílnou součástí zdravotnictví, a zároveň bojuje o financování domácí hospicové péče.

Hospicovému občanskému sdružení Duha se sídlem v Hořicích udělil Cenu Makropulos za rok 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Tento projekt představuje v praxi velmi potřebný koncept tzv. „domácího hospice“, pomáhajícího rodinám, které převezmou péči o těžce nemocného v domácím prostředí. Umožňuje nemocnému zůstat v nejtěžších chvílích ve vlastním prostředí a mít blízkost i péči své rodiny při zachování kvalitní zdravotní péče. Projekt Hospicového občanského sdružení Duha představuje komplexní centrum hospicové péče zahrnující i sociální poradnu a půjčovnu zdravotnických pomůcek. Takový projekt není totožný s „kamennými“ hospici a dosud u nás nebyl oceněn.

Domácí hospic o.p.s Duha v Hořicích poskytuje od roku 2009 služby umírajícím a jejich rodinám, které je na konci života provázejí. Sdružení Duha se podobně jako hospice na celém světě snaží přispět ke kultivaci paliativní péče v Královéhradeckém kraji. Provozuje v Hořicích domácí hospic, poskytuje odborné sociální poradenství, pořádá odborné kurzy a nabízí informace na webovém portálu www.hospic-horice.cz.

Cílem přednášky je poukázat na současné slabiny péče o pacienty v závěrečné fázi života v jejich vlastním sociálním prostředí a popsat jejich situaci. V přednášce jsou představeny důvody vzniku domácího hospice a konkrétní kroky nutné k jeho zbudování v poměrech malého města.

Autorka přednášky asistovala s týmem Domácího hospice Duha v Hořicích u desítek umírajících lidí. Zamýšlí se nad tím, zda je smrt skutečně něčím tak hrozným a absurdním nebo je možné se na smrt připravit se stejnou pečlivostí, s jakou se rodiče připravují na narození dítěte.

Klade si řadu otázek a hledá na ně přijatelné odpovědi. Například:

• Jaké je to zůstat s umírajícími lidmi a mít účast na jejich namáhavých bojích?
  • Připravují se umírající lidé na svou smrt?
  • Je vůbec možné objevit v tomto období radost, naději a odvahu k novému životu?

–        Máme strach z toho, že budeme umírat sami. Všichni hledáme někoho, kdo by nám pomohl důstojně zemřít. Smrt je velká ztráta, může být i darem?

Hospicová péče a otázky související se v poslední době ve společnosti stávají hodně aktuální, ne pouze z hlediska zdravotního a sociálního, ale i z hlediska existenciálního a filozofického. Ve světě sílí trend hledání hodnot, hledání smyslu života a jeho perspektiv.

Jana Sieberová je autorkou knihy Hospic – příběh naplněné naděje. Tato kniha vás může inspirovat a také zbavit zbytečného strachu ze smrti, protože nejvíc se obvykle bojíme toho, o čem nic nevíme. K vydání knihu doporučili kardinál Miloslav Vlk (autor předmluvy) a MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, která napsala doslov. Knihu je možné objednat na webu Nakladatelství Triton.

Pořadatelé zvou širokou veřejnost na akci, při které budou diskutována témata, jež se dotýkají každého z nás. Vstupné je dobrovolné.

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde