16. Únor, 2018

ARCHEOLOGIE Z LETADLA I. A II.

ilustrační fotoúterý 6. března se můžeme těšit na první část přednášky s promítáním paní PhDr. Evy Ulrychové z Jičína nazvané „Archeologie z letadla“, jejíž druhé sezení „na pokračování“ se bude konat o čtrnáct dní později, taktéž v úterý, 20. března, od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Paní doktorka například pohovoří o tom, jak se zcela výjimečně podařilo dvěma českým  archeologům realizovat krátký let nad archeologickými lokalitami ještě před listopadem 1989, kdy byla obava o zneužití v rámci špionáže a v případě letů v příhraničí možnost nelegálního opuštění republiky. Později se ovšem využití letadla jako prostředku pro dokumentaci archeologických objektů rozšířilo v praxi nejen v České republice, ale také v zahraničí, a stalo se legální a běžnou disciplínou výzkumu naší historie. Letecká prospekce je totiž vysoce efektivní způsob, jak objevit, dokumentovat a chránit  archeologické objekty v různém stupni zachování ve velmi krátkém čase a na plošně velkém území.  Letecké snímky jsou  využitelné i v rámci dokumentace stavebních aktivit  na místech s předpokládanými archeologickými nálezy, dále k prezentaci architektury a ke zdůraznění  nezbytnosti ochrany světového kulturního dědictví.

„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde