13. Březen, 2018

VÝSTAVA OBRAZŮ RUDOLFA POLLÁKA

autor: R. Pollák, Lomnice, 2011RUDOLF POLLÁK – očima a nejen perem Motto: „ …a tak dál nosíme po kapsách sny mládí…“ Letošním druhým výstavním počinem lomnického muzea bude prezentace díla výtvarníka Rudolf Polláka. Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli 25. března ve 14 hodin ve vstupní hale muzea. Úvodního slova se zhostí autorův přítel, malíř, grafik, spisovatel a básník Ivan Baborák, v kulturní části programu vystoupí Nataša Žovtobrjuch (housle) z Filharmonie Hradec Králové. Rudolf Pollák se narodil v roce 1955. Dětství a mládí prožil na Moravě, odtud se rodina přestěhovala na Pardubicko. Zde žije a tvoří. Již od útlého dětství mu učarovalo kreslení. Jeho malířskými vzory byli mistři Max Švabinský, Vojtěch Sedláček, Zdeněk Burian a Otakar Janeček. Snil o knižní ilustraci. Výtvarný talent zdědil převážně po otci, pro kterého bylo malování celoživotní zálibou, a přál si, aby se Rudolf věnoval výtvarnému umění profesionálně. Matka však byla proti. Chtěla, aby její syn vystudoval, jak říkala „Něco, co by ho uživilo“. Částečně poslechl a absolvoval „veterinu“. Malířství pro něj dlouho zůstalo, stejně jako u otce, pouze koníčkem, pro radost, z něhož se stal nyní „kůň“.

Rudolf Pollák, malíř autodidakt, jako kreslíř našel svou cestu srozumitelného, zdánlivě lehkého vyjádření. Miluje rychlou kresbu – zvlněné, křivé čáry a zemité tóny barev.  Věnuje se především kombinované technice v kolorovaných perokresbách. Umí oku básnit čarami, ale i překvapivě malovat slovy. Samostatně vystavuje od roku 2009. Jeho díla byla k vidění např. v Galerii v radnici (Rychnov u Jablonce nad Nisou), v Městském muzeu Chrast u Chrudimi, v Galerii Židovský dvojdomek (Heřmanův Městec), Galerie Labyrint (Olomouc), Galerie U kláštera (Kolín).

Často pracovně cestuje a sbírá inspirace pro sebe – motivy ke své tvorbě, které dále rád a hojně v sebezdokonalování zpracovává do zajímavých a neotřelých pohledů. Zachycuje dominantní stavby a především městské scenerie, ale i přírodní motivy, akty, portréty osob, zvířata a svět fantazie.

Léta tvořil jen v rámci seberealizace do šuplíku, mnohdy i do koše. Až v posledních letech výsledky své tvořivé činnosti vystavuje samostatně v galeriích a v muzeích České republiky.  Jeho práce jsou zastoupeny převážně v soukromých sbírkách doma a i v zahraničí.

Výstavu Rudolfa Polláka, která bude doplněna o prodejní keramiku Ateliéru DUKE Bohemia, si budete moci přijít prohlédnout do 24. dubna 2018. Srdečně zveme.

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich