levy_banner

13. Březen, 2018

VÝSTAVA OBRAZŮ RUDOLFA POLLÁKA

autor: R. Pollák, Lomnice, 2011RUDOLF POLLÁK – očima a nejen perem Motto: „ …a tak dál nosíme po kapsách sny mládí…“ Letošním druhým výstavním počinem lomnického muzea bude prezentace díla výtvarníka Rudolf Polláka. Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli 25. března ve 14 hodin ve vstupní hale muzea. Úvodního slova se zhostí autorův přítel, malíř, grafik, spisovatel a básník Ivan Baborák, v kulturní části programu vystoupí Nataša Žovtobrjuch (housle) z Filharmonie Hradec Králové. Rudolf Pollák se narodil v roce 1955. Dětství a mládí prožil na Moravě, odtud se rodina přestěhovala na Pardubicko. Zde žije a tvoří. Již od útlého dětství mu učarovalo kreslení. Jeho malířskými vzory byli mistři Max Švabinský, Vojtěch Sedláček, Zdeněk Burian a Otakar Janeček. Snil o knižní ilustraci. Výtvarný talent zdědil převážně po otci, pro kterého bylo malování celoživotní zálibou, a přál si, aby se Rudolf věnoval výtvarnému umění profesionálně. Matka však byla proti. Chtěla, aby její syn vystudoval, jak říkala „Něco, co by ho uživilo“. Částečně poslechl a absolvoval „veterinu“. Malířství pro něj dlouho zůstalo, stejně jako u otce, pouze koníčkem, pro radost, z něhož se stal nyní „kůň“.

Rudolf Pollák, malíř autodidakt, jako kreslíř našel svou cestu srozumitelného, zdánlivě lehkého vyjádření. Miluje rychlou kresbu – zvlněné, křivé čáry a zemité tóny barev.  Věnuje se především kombinované technice v kolorovaných perokresbách. Umí oku básnit čarami, ale i překvapivě malovat slovy. Samostatně vystavuje od roku 2009. Jeho díla byla k vidění např. v Galerii v radnici (Rychnov u Jablonce nad Nisou), v Městském muzeu Chrast u Chrudimi, v Galerii Židovský dvojdomek (Heřmanův Městec), Galerie Labyrint (Olomouc), Galerie U kláštera (Kolín).

Často pracovně cestuje a sbírá inspirace pro sebe – motivy ke své tvorbě, které dále rád a hojně v sebezdokonalování zpracovává do zajímavých a neotřelých pohledů. Zachycuje dominantní stavby a především městské scenerie, ale i přírodní motivy, akty, portréty osob, zvířata a svět fantazie.

Léta tvořil jen v rámci seberealizace do šuplíku, mnohdy i do koše. Až v posledních letech výsledky své tvořivé činnosti vystavuje samostatně v galeriích a v muzeích České republiky.  Jeho práce jsou zastoupeny převážně v soukromých sbírkách doma a i v zahraničí.

Výstavu Rudolfa Polláka, která bude doplněna o prodejní keramiku Ateliéru DUKE Bohemia, si budete moci přijít prohlédnout do 24. dubna 2018. Srdečně zveme.

Zobrazit archiv

Zavřeno

Městské muzeum a galerie je nařízením vlády ČR a ministerstva zdravotnictví od 18. prosince opět uzavřeno, a to až do odvolání. Děkujeme za pochopení

Vstupné

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč
Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč
Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč

Kontakt

Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou
512 51
IČO: 00371297
(zobrazit na mapě)

tel.: +420481671872
muzeum.lomnice@seznam.cz

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat