13. Duben, 2018

DUŠE KRAJE, KRAJE DUŠE

Ing. Karel Pupík na vernisáži v lomnickém muzeu v roce 2012Přesně na den, po šesti letech se do výstavní síně Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou vrací sběratel a galerista Ing. Karel Pupík. Tehdy zde předvedl svoji kolekci autentického afrického umění nazvanou „Na břehu řeky Zambezi“, kterou pravidelně v Čechách prezentuje formou putovních výstav s ukázkami etnické hudby. V průběhu akce tehdy proběhla i autorova nevšední přednáška s promítáním, která posluchače zavedla do oblastí Tengenenge, Chapunga, Viktoriiných vodopádů, Livingstonu a Safari – míst, která mají pro nás Středoevropany punc exotiky a vůně dálek.

Jeho letošní výstava, jež bude slavnostně zahájena v úterý 1. května od 10 hodin, představí Karla Pupíka coby sběratele výtvarného umění, jemuž zasvětil celý svůj podnikatelský život. Ve výstavních prostorách bude možno zhlédnout obrazy a grafiku pojizerských výtvarníků Vladimíra Komárka, Josefa Jíry, Jaroslava Klápště a manželů Jana a Jaroslavy Solovjevových. Úvodního slova se zhostí sám autor, v kulturním programu zahraje na tenorsaxofon Karel Pupík ml.

Základ výstavy tvoří jejich grafický soubor vydaný pod názvem „Duše kraje, kraje duše“ před dvaceti lety. Svou první galerii DOXA, jejíž název pochází z řeckého základu a znamená a vyjadřuje víru ve vlastní myšlenku, sběratel otevřel v roce 1998 v Českém Krumlově zároveň s vydáním tohoto souboru a monografie Jaroslava Klápště. Tak i z obrazů malířů vystupuje jejich víra a vůle zobrazovat nejen krajinu, ale i pocity a emoce.

A je tu tedy výročí nejen galerie a souboru, ale v tichosti i jeho životní. Činnosti v oboru výtvarného umění se věnuje více než třicet let. Splnil tak přání malířů souboru vystavovat v jižních Čechách. Nyní je prezentuje i na souborné výstavě v Čechách severovýchodních, v Lomnici nad Popelkou, kam všichni svým dílem patří. O blízkém osobním vztahu s autory vypovídá i řada knih  a monografií ze sbírky galeristy opatřených osobním věnováním. Výstava je pro veřejnost otevřena až do 27. května.